Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След 1955 г. и песента „Rock around the clock” на Бил Хейли

Над Европа рокендролът изгря от запад

Рокендролът е създаден в Америка в началото на 50-те години на ХХ век. Има своите корени в черната музика. Произлиза от ритъм енд блуса, а думите рок енд рол означават да се клатиш и да се търкаляш. Жанрът се появява след ерата на суинга и Втората световна война. Младите хора имат нужда от по-жива, по-динамична музика, на която да могат да танцуват. Става много скъпо да се поддържат големи оркестри, т.нар. биг бендове. Появяват се малки формации, които се състоят от барабани, контрабас и полу-акустична – полу-електрическа китара.

В началото на 50-те години се появява стилът рокабили, който се счита за предшественик на рокендрола. В него са смесени кънтри, блус и суинг. Изпълнява се от бели музиканти. Чернокожите пък развиват ритъм енд блуса като го правят по-бърз и динамичен. Така се създава рокендролът, който първоначално се изпълнява от тях. Те обаче не звучат по радиото, тъй като по това време в Америка има сегрегация. Радио водещите започват да търсят бели артисти, които да пеят рокендрол, и ги намират в лицето на Елвис, Бил Хейли, Пат Бун и др.

За начало на рокендрола се счита изпълнението на Бил Хейли Rock around the clock” от 1955 година. Той е бил кънтри певец, който заменя каубойската шапка и ботушите за бяло сако и лачени обувки. Този момент се счита за началото на рок ерата и повечето музикални енциклопедии започват летоброенето на стила именно от тази дата.

След Бил Хейли се появяват още много бели и черни момчета, които пеят рокендрол и стават истински тийн идоли.

Има най-различни разновидности на рокендрола, за които ще стане дума днес в предаването. Популярността му става толкова голяма, че жанрът се пренася и в Европа.

През 60-те години лидери във Великобритания са Бийтълс, Ролинг Стоунс и Клиф Ричард. Ще ги чуем в два часа, както и страхотни рокендрол изпълнения на Джери Лий Луис, Елвис, Бил Хейли, Литъл Ричард, Бъди Холи, Еди Кокрън, Джери Рийд, Джийн Винсънт, Dion and the Belmonts, Джаки Уилсън, Клифи Стоун, Гай Мичел, Чък Бери, Бъди Холи, Крис Монтес, Georgie Fame and the Blue Flames, Beach Boys, Creedence Clearwater Revival, Бъди Нокс, Бренда Лий.

Приятно слушане и рокендрол настроение!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ноемврийски музикални дни в Перник

С концерт, посветен на проф. Павел Герджиков, започнаха Ноемврийските музикални дни в Перник. Концертът бе под наслов „На учителя с любов“ и в него участваха преподаватели и студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. В памет на именития оперен певец, режисьор и педагог в изложбената зала „Любен Гайдаров” на Художествена..

публикувано на 12.11.24 в 16:08

Тази вечер е премиерата на балета "Ромео и Жулиета" в Софийската опера и балет

Тази вечер ще бъде премиерата на балета "Ромео и Жулиета" в Софийската опера и балет. Публиката ще види един класически спектакъл с модерни елементи, вдъхновен от пиесата на Шеспир и музиката на Сергей Прокофиев. Спектаклите на „Ромео и Жулиета“ са само четири и ще бъдат днес и на 8, 9 и 10 ноември. В главните роли ще танцуват Марта Петкова, Фредерико..

публикувано на 07.11.24 в 15:15
Пламена Мангова и Райнер Хонек

Райнер Хонек и Пламена Мангова гостуват на "Софийски солисти"

Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант.  Двамата са в София по покана на камерния..

публикувано на 06.11.24 в 16:54

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 05.11.24 в 11:01

Почина джаз иконата Куинси Джоунс

На 91-годишна възраст почина джаз иконата Куинси Джоунс. „Тази нощ с пълни, но разбити сърца, трябва да споделим новината за кончината на нашия баща и брат Куинси Джоунс. И въпреки че това е невероятна загуба за нашето семейство, ние празнуваме великия живот, който той изживя, и знаем, че никога няма да има друг като него“, се казва в изявление на..

публикувано на 04.11.24 в 10:56
Васко в кадър от филма

Документален филм среща публиката с историята на будителя цигулар Васко Василев

Часове преди световноизвестният цигулар Васко Василев да излезе на сцената за разпродадения преди повече от месец концерт, ученици от столични гимназии ще имат шанса на 5 ноември да посетят безплатната прожекция в НДК на документалният филм „Vasko & The Violin“. Идеята е на авторите и продуценти на филма – телевизионните журналистки Лора..

публикувано на 01.11.24 в 11:55
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 31.10.24 в 09:12