За мнозина първата асоциация, която поражда името на д-р Милен Врабевски, е фондация "Българска памет" и инициативите под нейния флаг.
Той е предприемач, бизнес лидер, лекар и консултант, родолюбец и благодетел. Многократно е награждаван от творчески, научни, родолюбиви организации, от обществени съвети и местни администрации. Не на последно място той е музикант, продуцент и автор на песни.
Неговото CV спокойно може да се озаглави Хронология на успеха.
Само преди дни беше представен петият албум на неговата формация Intelligent Music Project – Life motion, последван от турне в България, Нидерландия и Германия. Д-р Врабовски е автор на 12-те композиции и продуцент. В проекта са привлечени имена като Саймън Филипс (от Toto), Рони Ромеро (Rainbow) и Ричард Грисман (River Hounds).
„Дори и да не знаете добре английски, енергията на албума ще ви зареди. Има какво да кажем, в текстовете влагам послания, с които искам децата ми да израснат. В последния албум, например, говоря за факторите, които движат живота напред“, каза в д-р Милен Врабевски пред Радио София. И допълва, че групата вече е започнала работата върху шести проект и дори са записани първите 3 нови песни.
„За формулата на успеха пея и в песните, но и говоря пред млади хора. Давам примери за последователност, каква менталната настройка е необходима и каква визия за света, за да може човек да надгражда, започвайки от себе си. Трябва категорично да се направи разлика между вегетация и пълноценно съществуване. Трябва да живеем с чувство на благодарност към вселената, че ни има и можем да сме полезни за другите. Това е мисията на всички хора по света.
Редно е да живеем, раздавайки себе си, намирайки тайните в своето съзнание, които ни помагат да изявим полезността си спрямо хората около нас. И остава да имаме това усещане за принадлежност, които поражда желанието ни да инвестираме в собствената си среда."
Д-р Врабевски подчертава, че сам е формулирал свои национални приоритети, свързани с битката с демографската криза; европейската реинтеграция на диаспората; кариерно развитие на младите хора в България; културно-историческото ни наследство.
"Вместо да ровим в миналото - било за гордост или за съжаление, на нас ни е необходимо ефективно настояще. Всеки да дава максимума, на който е способен - на възрожденския принцип.
Не може да се живее в страх и лъжа. Като махнем страха, остава талантът, с който можем да добавяме стойност към живота на останалите."
Д-р Врабевски не се уморява да обикаля области с български етноси - в Албания, в Северна Македония, Украйна, Молдова... Прави срещи, инвестира в инфраструктурни, образователни и културни проекти. У деца от двете страни на границата не само се събужда генната им памет, но им се показва начина да градят исторически мостове.
Сред другите инициативи на д-р Врабевски е подпомагането на многодетни семейства, спонсориране на фондация "Искам бебе" за помощ на двойки с репродуктивни проблеми, изграждането 2 детски градини и 1 училище с чудесна спорта база (в с. Иваняне), проекта "Път към университета", съставянето на учебното помагало "Моята България", партньор е на фондация "Ханс Зайдел", по програмата "Еразъм+" на Европейския съюз...
"Аз съм в постоянен статус на просветление. Това е едно щастие, което пожелавам на всички.
Когато не съм доволен от нещо, работя за неговата достойна алтернатива. Животът не е състезание, а степен на полезност. Моето включване цели да даде пример, който да е заразен и виждам, че дава резултат. Човек, който вярва в себе си, създава реалната предпоставка да бъде успешен."
Чуйте целия аудиопортрет в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..