Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мария Янкова: Възхищавам се на раждащата българка

Специалистът по майчино-фетална медицина за призванието и отдадеността в професията

Д-р Мария Янкова
Снимка: Личен архив

Един от водещите специалисти в областта на майчино-феталната медицина в България и председател на Асоциацията по майчино-фетална медицина д-р Мария Янкова е главен герой в предаването „Кой, кой е“ на 8 март.
Тя е завършила медицина в София. През 2006-а придобива специалност по Акушерство и гинекология. Има магистратура по Здравен мениджмънт. Ученик е на проф. Кипрос Николаидес - ръководител на водещата в световен план Фондация по фетална медицина към „King’s College Hospital“ в Лондон, където е специализирала и сертифицирана в областта на пренаталната диагностика, 1-ви триместър скрининг на бременността, фетална ехокардиография, инвазивната диагностика.

Д-р Мария Янкова извършва специализирана фетална диагностика в МЦ „Св. Петка“ и създава съвместно с д-р Стратиева през 2010-а O.S.C.A.R. Clinic - One step clinic of assesment of risks. Това е първата за страната специализирана клиника за намиране и профилактика на най-честите усложнения на бременността. От 2011 г. д-р Янкова е  Асистент в Катедра Акушерство и гинекология към Медицинския факултет на Софийския университет в Университетска болница „Лозенец“. През 2016-а защитава Докторска степен към Катедра Превантивна медицина във Факултета по Обществено здраве в Медицинския университет в София на тема “Управление на рисковете по време на бременност”.  Д-р Мария Янкова е съучредител и в момента председател на Асоциацията по майчино-фетална Медицина, която инициира провеждането на V Международен конгрес по майчино-фетална медицина от 7 до 10 май в Катарино.

Какво е да се посветиш на една от най-сложните и нови медицински специалности, как лекарите, владеещи тънкостите ѝ допринасят за по-високото качество и прецизност при проследяването на бременността и раждането, както и още лични моменти, свързани с професионалния избор и отдаденост в работата, чуйте в разговора с д-р Мария Янкова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 20 декември празнуваме Игнажден

На 20 декември празнуваме Игнажден. Игнатий Богоносец е втори поред епископ на Антиохийската църква, ако не се брои нейният основател, апостол Петър, и представител на поколението на Апостолските мъже. Известен е и като ученик на св. апостол и евангелист Йоан Богослов. Прозвището му Богоносец е свързано с предание, което води началото си от св...

публикувано на 20.12.24 в 07:50

Слънчево време в края на седмицата

През днешния ден ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.. Минималните температури ще бъдат между минус 2° и 3°, в София – около 0°...

публикувано на 20.12.24 в 07:20
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18