Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ланд. арх. Ал. Петров: Европрограми могат да помогнат за зелените клинове на София

Борисовата градина е сред най-предпочитаните зелени оазиси на града
Снимка: БГНЕС

Зелените клинове на София, които трябва да свързват зелените територии на столицата с планините около града, могат да бъдат реализирани, но за това основна пречка и заслуга могат да бъдат политическите решения и обществените нагласи.

До този извод стига и ландшафтният архитект Александър Петров - гост във "Вашият глас".

В исторически план са се обособили 7 зелени коридора на София, които са част от концепцията на град градина.

Зелените клинове са: Западен парк, тясна ивица около бул. „Цар Борис III“, Южния парк, Борисовата градина, „Въртопо“, „Изток“ и хидропарк „Искър“. Основният им замисъл е посредством тях, използвайки физиологичните особености на зелената растителност, да се сваля студен въздух от планината към (в) града, обясни арх. Петров.

Тези клинове водят началото си още в първите градоустройствените планове след освобождението, но тогава териториите отвъд днешното Околовръстно шосе не са били в обсега на вниманието, защото са се смятали за незасегнати от урбанизацията.

С новия общ устройствен план връзката с Витоша се осъществява посредством терените около коритата на поречията.

Трябва обаче да се внимава с презастрояването, защото например по Витошката яка - дори и да не е в разрез с ОУП - то може да компрометира замисъла за тези клинове като коридори за придвижване на планински въздушни потоци към града.

Европейските програми дават златен шанс в това отношение, защото предоставят финансиране и за подобен вид озеленяване и облагородяване на средата, уточни арх. Петров. Позволено е средствата да бъдат използвани и за обезщетение при отчуждаване на терени.

"Зелените площи винаги са били теза за дискусии – между собственици, инвеститори и граждани, допълни арх. Петров. - Всъщност реализацията на зелените клинове (не само като срок) зависи главно от политическите решения и от обществените нагласи."

  • Александър Петров е ландшафтен архитект. Част от екипа на "Софпроект" от 2018-а. Основното направление, по което работи, е зелената система на София. Вярва, че човек не може да бъде щастлив, ако хората около него не са щастливи, както и че средата на обитаване е пряко свързана с това.
    Участвал е като консултант и координатор при изграждане на информационната система „Регистър на озеленените площи и Регистър на картотекираната растителност“ на Дирекция „Зелена система“ към Столичната община. Преподава в УАСГ.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестът в градския транспорт отекна и в Столичния общински съвет

Започна срещата на кмета на София Васил Терзиев с представители на протестиращите, работещи в столичния градски транспорт, които втори ден отказват да излязат от гаражите и гражданите могат да разчитат единствено на метрото, автомобилите си и велосипедите. По рано днес протестът и липсата на обществен наземен транспорт в София нямаше как да не..

публикувано на 15.05.25 в 15:38

Разработват велосипедни маршрути в района на Самоков

Планинското колоездене в околностите на Самоков е част от визията за развитието на общината. Регионът предлага безкрайни възможности за маршрути, каза пред Радио София Валери Тодоров от Регионалния съвет за развитие на Самоков. "Природата в Самоков е уникална и от нас се иска съвсем малко, така че да популяризираме тези маршрути и те да бъдат..

публикувано на 15.05.25 в 15:11
Иво Инджов

Иво Инджов: Негативен конвергентен доклад би бил по-изненадващ от референдума на Радев

Еврото образува попътен вятър в платната на правителството, но същевременно отхвърлянето на референдума за въвеждането на валутата у нас може да духа и в платната на президента Румен Радев , ако наистина сериозен и с намерение за политически проект, за който се говори и спекулира от доста време. Това коментира пред БНР-Радио София доц...

публикувано на 15.05.25 в 15:20

Фондация “Ято” с проект, създаден специално за глухи деца и младежи

Фондация “Ято” започва първия по рода си проект, създаден специално за общността от глухи деца и младежи в България. В рамките на няколко уикенда участващите ще научат похватите на създаване на сценарий, актьорска игра и заснемане на филмов проект и то на жестов език. Записването за проекта е напълно безплатно. Най-новата инициатива на фондацията е..

публикувано на 15.05.25 в 14:48

С благословията на патриарх Даниил откриха Неделно училище в Самоков

В предаването “Радиокафе“, което се излъчи от град Самоков, гостува отец Любомир Мишков, който разказа за новооткритото Неделно училище в Бельова църква (храм Рождество Богородично), което беше открито с благословията на Негово светейшество, софийски митрополит и български патриарх Даниил. “Ние имахме идеята то да бъде реализирано малко..

публикувано на 15.05.25 в 14:33

Духовността и изкуството не може да се развиват на места, където няма богати хора

Самоков е индустриален център, духовно средище. Тук е първата българска печатница, първата стъкларска фабрика, първата кибритена фабрика, първите големи текстилни фабрики за памучни, вълнени и ленени платове, първият български журналист - Фотинов, първият български фотограф - Атанас Карастоянов. “Да не продължаваме нататък, че ако включим и..

публикувано на 15.05.25 в 14:20

В Самоков връчват Националната награда за живопис "Захарий Зограф" за 2024 г.

На 16 май, в Самоков, ще бъде връчена Националната награда за живопис "Захарий Зограф“ за 2024 г. Наградата е учредена през 1972 г. в Самоков като родното място на Захарий Зограф. Първият й носител е Светлин Русев, припомни пред Радио София Любомир Николов - уредник "Художествен фонд", фонд "Фотографии" в Градския Исторически музей в Самоков...

публикувано на 15.05.25 в 13:29