Кои са ценностите, които носим и се опитваме да съхраним във времето и в поколенията, и тези, които ще имаме, когато пандемията COVID - 19 ще бъде вече в историята и сме съхранили себе си и своето здраве? Това, което със сигурност вече знаем е, че мащабът на разпространение на вируса зависи от болните днес, умножени по броя на хората, с които са се срещнали в последните дни, умножени по процента на вероятност срещата да доведе до зараза. Затова е и призивът „Стойте вкъщи“, а стоенето вкъщи очевидно вече води до промяна в нас самите - повече свободно време, вкъщи заедно със семействата ни и лишени от всичко, което обичайно е част от ежедневието и живота ни в името на здравето ни - на нас самите и на нашите близки.
Д-р Радка Масларска - неонатолог и педиатър, началник на Отделението по неонатология в една от големите частни болници припомни пред Радио София, че не бива да се изпада в паника. Родителите трябва да бъдат спокойни за своите деца, но и да ги държат далеч от възрастните хора в семейството в периода на опасност от зараза. Ако самите деца проявят някакви болестни симптоми, първата работа на родителите е да се свържат с личния лекар, а не да тръгват към болница, посочи д-р Масларска. Така ще спре напливът на пациенти, които потенциално могат да заразят други хора или медицинския персонал.
Променя се и мисленето на хората в новата ситуация, те стават много сериозни. Има известно успокояване сред родителите на невръстни деца, че дори нещо да се случи, то няма да протече драстично при тях. Другата промяна е, че хората вече гледат с голямо доверие към лекарите, което е голям стимул за медиците и всички здравни екипи. Може да се каже, че здравните специалисти дори стават част от семействата на своите пациенти.
Повече за актуалната ситуация с коронавируса и реакцията на пациентите можете да чуете в интервюто на Катя Василева с д-р Радка Масларска.
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..
Тържествено събрание по повод 24 май се проведе през днешния ден в Българската академия на науките. Заместник-председателят на БАН проф. Емануел Мутафов откри празника в зала “Проф. Марин Дринов“ с откъс на старобългарски език от “За буквите“ на Черноризец Храбър. Председателят на Академията чл.-кор. Евелина Славчева поздрави учените и гостите за..
"Живот с нулев отпадък" – философия, която цели да се намали максимално отпадъкът, който произвеждаме. Друга свързана тема, която също набира популярност, е пазаруването на дрехи втора употреба – не само като стилен и икономичен избор, но и като сериозна алтернатива на бързата мода и нейното въздействие върху планетата. “В началото на 2017 г. се..