Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Радев: Да отключим позабравени ценности, да излезем по-мъдри от изпитанието

Това, че сме по къщите си, сякаш ни прави по-сплотени като общност, смята актьорът

Стоян Радев: Да помълчим и да вярваме, че идва по-добро
Снимка: БГНЕС

В момента сякаш сме в холивудски филм с извънземни нашественици, с лошо стечение на обстоятелствата от лабораторни грешки или в резултат на пъклени планове на злодеи, но този филм със сигурност ще има „хепи енд“.

„Писано ни било да минем и през това. Вярвам, че ще се дисциплинираме все повече, ще събудим отговорността си, надявам се съвсем скоро да излезем от ситуацията по-мъдри“, това изрази пред Радио София Стоян Радев - актьорът от варненския драматичен театър “Стоян Бъчваров”, когото познаваме и от тв серииали, а напоследък го виждаме и качеството му на режисьор.

Той припомни, че през следващата 2021 г. варненския театър ще навърши 100 години от създаването си. По този повод вече започнаха част от инициативите, с които трупата отбелязва годишнината. Една от тях е "Театърът чете от вкъщи".

Четене ще има и днес, и всяка вечер нататък, в обичайния за представленията начален час (19.00) във Фейсбук и YouTube канала на театъра.

В тази ситуация показваме и други човешки ценности, отбеляза Стоян Радев. Аплаузите вечер за медиците са израз на благодарност и съпричастност. 


„Може да сме забравили тази ценности, но трябва да ги отключим. И това, че сме по къщите си, с помощта и на технологиите, сякаш ставаме по-сплотени като общност. В момента маслим за физическото си оцеляване, но ще дойде момент да осъзнаем, че е много важна и духовната храна. Може и пандемията да помогне за такъв катарзис.“

Чуйте целия разговор на Катя Василева със Стоян Радев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Халкидики

Слънчево, с купеста облачност в планините

През днешния ден над България ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология.. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони от страната - умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 32° и 37°, в София - около 33°. В планините ще бъде слънчево, в следобедните..

публикувано на 13.08.25 в 06:25

Движението по бул. "Ломско шосе" вече е пуснато

На 9 август 2025 г. започна ремонтът на участък от бул. "Ломско шосе". Заради тези дейности беше забранено движението по участък от булеварда – между ул. “107” до бензиностанция "ЕКО" при ул. "Васил Левски" (моста при жп линията в ж.к. “Обеля“). Движението обаче вече е пуснато - посочи репортерът на БНР - Радио София, Надежда Герова . “Намирам се на..

публикувано на 12.08.25 в 17:54

От Инициативата "Реките на София" търсят доброволци

Инициативата "Реките на София" кани всеки, който има желание да стане активен участник в трансформацията на Софийските реки, да се включи в подготовката на фестивала. Поредното шесто издание на фестивала ще се проведе в столицата от 25 август до 1 септември. Доброволците имат за задача да оказват съдействие с всичко - от подготовка на терен,..

публикувано на 12.08.25 в 16:48
Иво Емануилов

Гарантират ли новите правила на ЕС етичното използване на изкуствения интелект?

От 2 август 2025 г. в Европейския съюз влязоха в сила нови правила за разработване и използване на модели с изкуствен интелект с общо предназначение (ИИОП) – технологии, които стоят в основата на системи като ChatGPT, Gemini, Copilot и други генеративни AI решения.  “На първо място е добре да обясним какво всъщност се крие зад това..

публикувано на 12.08.25 в 16:28
Кирил Григоров - киберспециалист

Кирил Григоров: Огромни масиви от лични данни се завъртат в публичното пространство

Напоследък станаха много чести случаите, в които хора, които не са теглили приложението Телеграм се оказаха със създадени профили там, за които дори не подозират. Какво ново трябва да знаем за киберсигурността и кибер света?“Подобен тип фалшиви профили или кражба на профили се случва и в други приложения - Viber, WhatsApp и други. Основният..

публикувано на 12.08.25 в 15:21

Васил Терзиев: Нова зелена растителност ще бъде засадена в най-уязвимите точки на столицата

Нова зелена растителност ще бъде засадена в най-уязвимите точки на столицата, съобщава кметът Васил Терзиев. Повече зеленина се предвижда да има в „Младост 2“, „Обеля 2“ и по ключови булеварди в града.  Сред проектите, по които се работи в общината, има и по-нестандартни предложения, като „мобилна горичка“ в Северния парк и вертикална градина на..

публикувано на 12.08.25 в 13:43

В Националния археологически музей откриват втора изложба този месец

В разгара на този археологичен сезон, на 5 август в Националния археологически институт и музей към БАН се състоя откриването на изложбата "С една глава по-висока" , която бе представена от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински. В рамките на изложбата за първи път беше показана напълно реставрираната антична мраморна статуя в човешки ръст,..

публикувано на 12.08.25 в 13:20