Как кой? Маккой. Извечния, изчезнал накъм вечността. Само на 81. Ако не сте го слушали отдавна, дори може и да сте го смятали за умрял. Отдавна. В последните десет години от живота си Маккой не свири, само преподава. Което има може би по-голям смисъл, отколкото да се превръща в панаирджийски герой, готов да рухне на сцената само и само да е с публиката си. Но остана ли достатъчно публика за пианисти, изковали добрите си доспехи като оръженосци на по-големите от тях рицари.
В случая с Маккой става дума за единствения оцелял от квартета на Колтрейн с незабравимата “A Love Supreme” (1964!). След подобно изпълнение, каквото и да изсвириш, рискуваш все да те сравняват с него, така както и най-заклетиите фенове на Кийт Джарет търсят във всяка негова соло импровизация божествения пламък на „Кьолнския концерт“.
Но божественото затова е божествено. И човешкото – човешко.
Тайнър рядко е бил приеман като полубог, да не говорим за живо божество. Стилът му е прям, без фиоритури, тушето – леко, но и убедително, партньорствата му – отразяващи версатилния му характер, където афро-блузът се римува с ориента, карибското – със самбата, испанското – с индо-серенадата, каквото и да значи това.
Сешънът там горе се заформя все по-сюблимен.
Тук остават съветите/заветите на Маккой Тайнър.
Как се достига дълголетие? Сок от моркови. И много целина (пред френски медии). Как се оцелява на сцената? Като свириш себе си (пред американското национално обществено радио). Не е много по-различно от поредицата ни „Фразите на големите“.
Кони Френсис - една от най-големите поп звезди на 50-те и 60-те години, е починала на 87-годишна възраст, пише Ню Йорк Таймс, цитирани от БГНЕС. Новината беше потвърдена от дългогодишния ѝ приятел и президент на "Concetta Records" Рон Робъртс, в публикация във Facebook, която бе споделена и от официалната страница на Франсис. „С дълбока тъга и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година отбелязва своята..
Софийската филхармония предлага през лятото богата програма с изявени представители на класическата музика. Филхармонията ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights . Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
На 1 юли от 20.00 ч. на площада пред НДК ще се състои концерт на легендарния Оркестър на Дюк Елингтън, който се организира от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в партньорство със Столичната община, а входът е свободен. Създаден от един от гениите в историята на джаза – Дюк Елингтън, оркестърът и до днес пази духа на неговата..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера. За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция на..
В ловешкото село Кърпачево тази вечер се открива 11-ото издание на фестивала "Jazz под звездите", който се организира от сдружението "Деветашко плато" и събира изтъкнати български музиканти. Идеята на фестивала е да оживи и популяризира Деветашкото плато и деветте села в нето като интересна и привлекателна туристическа дестинация, поясни..