Самоизолацията се превръща в голям стрес за хората и истински тест за отношенията. Как да намалим страстите и да избегнем противоречията, съветва практикуващият психолог Наталия Инченко.
Принудителната близост без възможност за напускане или уединение може да бъде труден тест за връзка, особено като се има предвид общото напрежение и високото ниво на стрес поради ситуацията с вируса. Това се превръща в особено голямо изпитание за младоженците, двойките с малки деца и тези, в чиято връзка вече има проблеми.
Има три основни правила за избягване на криза, обясни Инченко:
"Първото правило е да намерите начини да пренасочите вниманието си от партньора към нещо друго. В обикновения живот имаме работа, пазаруване, ходене на гости. В условията на изолация обичайните методи не са налични, трябва да намерите нови. Може да бъде онлайн обучение, което отдавна сте искали да преминете, но не сте имали достатъчно време, домакински работи, виртуални обиколки на световни музеи, онлайн представления или книги.“
Второто правило е да осигурите място за себе си, това свежда до минимум рисковете от конфликт.
"В условия на изолация е необходимо да се разберете с любимия човек относно правилото в определено време да имате пауза в общуването, за да сте сами. Няма значение дали ще бъдете в кухнята или в лоджия. Основното е никой да не ви притеснява там и да сте сами със себе си", каза психологът.
Третото правило е да намерите общо хоби или дейност:
"Трябва да има общ интерес, където партньорите ще бъдат емоционално ангажирани и ще се сближат. Това може да бъде всичко - съвместно гледане на филм или приготвяне на храна".
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..