Учени от Германия настояват да се следи отблизо нивото на витамин В12, който е единственият витамин, който липсва в растителните храни и не се синтезира в организма. Липсата му, според експерти от Германското общество за хранене, може да доведе до тежки последици като инфаркт, инсулт и развитие на болестта на Алцхаймер още на средна възраст.
Витамин В12 е група биологично активни вещества, наречени кобаламини. Тяхното изобилие е жизненоважно за хората, защото кобаламините участват в обновяването на клетките и образуването на кръвта, стабилизирането на ДНК, поддържането на протеиновия и мастния метаболизми и защитата на нервите и мозъка.
Основните източници на кобаламини за хората са свинско, говеждо и животинския черен дроб. Има ги и в млякото, рибата и млечните продукти. С особен риск от дефицит на B12 са хората над 65 години (поради намаляване на усвояването на този витамин с възрастта), вегани и вегетарианци, както и хората, които злоупотребяват с алкохол.
„Първите признаци на недостиг на витамин В12 се проявяват като проблеми с концентрацията, замаяност, мускулна слабост, неврологични разстройства и нарушена чувствителност на долните крайници. Освен това, ако дефицитът на кобаламини продължава дълго време, увреждането на организма може да стане необратимо “, предупреждава Силке Ретмайер, един от експертите на Германското общество за хранене.
Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..