„Пациентите трябва да продължат да си взимат изписаните им медикаменти, а ако промяна в състоянието, незабавно трябва да се обадят по телефона на лекуващите ги лекари. Не би трябвало да се изчаква прекалено много, ако пациентът забележи по- тревожни оплаквания от рода на гръдна болка, ако тя продължава повече от 5-10 минути и е по-продължителна и интензивна. Това, че в момента има карантина, не значи, че пациентът трябва да чака до последния момент, за да потърси медицинска помощ. Останалите заболявания, освенCovid-19, също трябва да се лекуват своевременно, не трябва да се чака прекалено много“.
По думите на доц. Василев, колегите му и в други страни споделят, че повечето хора са уплашени, стоят вкъщи и избягват да ходят на лекар. Вследствие на това зачестяват усложнения на основните (кардиологични) заболявания при някои пациенти.
„Затова е изключително висока отговорността на личните лекари, кардиолози и ендокринолози за своевременно хващане на някакво усложнение. Болшинството от заболяванията са в стабилна фаза, но самият стрес предразполага към дестабилизация на всяко заболяване и затова трябва да се търси баланс“.
По думите на специалиста, за учестена сърдечна честота може да се говори при над 90-100 удара минута и когато се усещат неравномерни удари или прескачания. Това са белези, които трябва да ни накарат да се чуем с личния си лекар. Може обаче да усещаме пулса си и по психологически причини.
Кардиологът препоръча да не изразходваме времето си, потопени единствено в темата за коронавируса, да не забравяме да правим и някаква гимнастика – това е важно не само за сърдечно болните, за всички. Минимум 30-минутни движения на ден се отразяват благоприятно и на физическия тонус, и на психиката.
Относно храненето по време на изолация, специалистът съветва намаляване на количеството храна, тъй като калорийният разход при занижената физическа активност е намален.
При евентуална зараза с коронавирус и необходимост от прием на медикаменти,кардиологът посочи, че приемът на нестероидни противовъзпалителни средства оказва влияние върху артериалното налягане, а това може да доведе до засилване на усещането за задух и умора. Затова той препоръчва използване на парацетамол, без да се надвишава максималната дневна дозировката от четири приема по един грам. Ако пациентите приемат диуретици, трябва да следят теглото си всяка сутрин и при повишение, да увеличат дозата на медикаментите. Относно приема на ACE инхибиторите всеобщо становище на научната общност е терапията с тях да продължи.
При повишение на кръвното налягане над 140/90 трябва да се вземат допълнителни мерки или терапията да се коригира. Няма обаче универсален подход, който да се приложи при всеки пациент, затова е необходима консултация с лекар, подчерта доц. Василев.
„Този вирус за съжаление директно атакува сърцето. Това е един от вирусите, които имат склонност и възможност да атакуват самия сърдечен мускул – прави възпаление на сърдечния мускул и за съжаление това са най-тежките форми на протичане наCovid-19. От друга страна тежката пневмония, която се развива вследствие на инфекцията води до общо влошаване на снабдяването на организма с кислород, което само по себе си практически води до влошаване на кръвоснабдяването, най-общо казано. От това освен сърцето страдат и други вътрешни органи – мозъкът, бъбреците черният дроб, черва, всичко“.
Още от препоръките към хората със сърдечни заболявания - за приема на медикаменти, възможните усложнения и поведението при евентуална зараза – чуйте от разговора с доц. Добрин Василев!
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..