„Забелязах в социалните мрежи публикация, която едва ли не показва на пушачите: пушете, за да не боледувате от Covid-19. Искам да развенчая този мит и направих справка, а и на страницата на СЗО категорично е отбелязано, че пушачите са рискова група за заболяването Covid-19“.
Д-р Ангелова цитира данни от метаанализ на пет проучвания от различни райони на Китай с включени над 1000 пациенти с Covid-19, според който рискът пушачите да имат тежки симптоми на Covid-19 е 1.4 пъти по-висок, отколкото при непушачите.
„От друга страна 2.4 пъти е по-голяма вероятността пушачите, заболели от Covid-19 да бъдат приети в интензивни отделения за механична вентилация и по-висока смъртност в сравнение с непушачите. Това е заключението на авторите на метаанализа".
Д-р Ангелова посочи и друго проучване, от Южна Каролина, което разглежда ензим с ключово значение за закачане на вируса към долните и към горните дихателни пътища. От тези данни става ясно, че по-малко рискови са бившите пушачи в сравнение с активните пушачи, т.е. бившите пушачи е по-малко вероятно да се разболеят от вируса, в сравнение с активните пушачи. Това се потвърждава и от проучване, публикувано в Европейския респираторен журнал, с което се прави сравнение между пациенти с ХОББ – пушачи, непушачи и бивши пушачи, и друга група пациенти, също разделени по този признак.
„Заключението е, че вероятността за заболяване при пушачите е по-висока, отколкото при непушачите. Още нещо важно – сравняват ACE 2 рецепторите при непушачите и бившите пушачи и се оказва, че при бившите пушачи те са почти толкова, колкото при непушачите, т.е. заключението от резултатите е, че никога не е късно да откажете цигарите“.
При пушачите локалната защита и по принцип имунната защита е занижена - защитата от нар. мукоцилиарен апарат - лигавицата и ресничестият епител. Върху тях има слузна материя, върху която попадат вирусите и бактериите и ресничестият епител ги изхвърля. При пушачите обаче под ежедневното въздействие на тютюневия дим настъпва парализа на тези реснички и в резултат бактериите и вирусите от въздуха или устната кухина лесно попадат в белия дроб.
Пулмологът предупреди още, че зад така наречената „тютюнджийска кашлица“ може да се крият сериозни заболявания. Затова при продължителна кашлица трябва да потърсим мнението на белодробен специалист.
Специалистът посочи, че се очаква втора вълна от заболявания, но на основните заболявания на хронично болни пациенти, които в момента не смеят да отидат на лекар заради страха от зараза с коронавирус. Относно използването на инхалаторни кортикостероиди в ситуацията на епидемия и твърденията, че те не бива да бъдат прилагани, д-р Ангелова беше категорична, че приемът им не трябва да се прекъсва. Това са препоръките и на европейските и световни ръководства за лечение на ХОББ и астма.„Спирането на тези медикаменти крие опасност да влоши състоянието на пациента. Инхалаторният медикамент, който поддържа белия дроб в добро състояние и в добър контрол, ще го предпази от заразяване с коронавирус. И затова апелът ни към тези пациенти е да се придържат ежедневно към терапията си и да се спазват мерките за предпазване – миене на ръцете и дистанциране“.
Няма как инхалаторният кортикостероид да повлияе зле на пациента, защото, когато белият дроб е добре вентилиран и има достатъчно кислород, той не позволява да виреят вирусите и бактериите в него.
Още за поведението и лечението на хората с ХОББ, за ролята на ваксината против туберкулоза и прогноза за развитието на пандемията от Covid-19 – чуйте в разговора с д-р София Ангелова!
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..
През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време. От..