„Забелязах в социалните мрежи публикация, която едва ли не показва на пушачите: пушете, за да не боледувате от Covid-19. Искам да развенчая този мит и направих справка, а и на страницата на СЗО категорично е отбелязано, че пушачите са рискова група за заболяването Covid-19“.
Д-р Ангелова цитира данни от метаанализ на пет проучвания от различни райони на Китай с включени над 1000 пациенти с Covid-19, според който рискът пушачите да имат тежки симптоми на Covid-19 е 1.4 пъти по-висок, отколкото при непушачите.
„От друга страна 2.4 пъти е по-голяма вероятността пушачите, заболели от Covid-19 да бъдат приети в интензивни отделения за механична вентилация и по-висока смъртност в сравнение с непушачите. Това е заключението на авторите на метаанализа".
Д-р Ангелова посочи и друго проучване, от Южна Каролина, което разглежда ензим с ключово значение за закачане на вируса към долните и към горните дихателни пътища. От тези данни става ясно, че по-малко рискови са бившите пушачи в сравнение с активните пушачи, т.е. бившите пушачи е по-малко вероятно да се разболеят от вируса, в сравнение с активните пушачи. Това се потвърждава и от проучване, публикувано в Европейския респираторен журнал, с което се прави сравнение между пациенти с ХОББ – пушачи, непушачи и бивши пушачи, и друга група пациенти, също разделени по този признак.
„Заключението е, че вероятността за заболяване при пушачите е по-висока, отколкото при непушачите. Още нещо важно – сравняват ACE 2 рецепторите при непушачите и бившите пушачи и се оказва, че при бившите пушачи те са почти толкова, колкото при непушачите, т.е. заключението от резултатите е, че никога не е късно да откажете цигарите“.
При пушачите локалната защита и по принцип имунната защита е занижена - защитата от нар. мукоцилиарен апарат - лигавицата и ресничестият епител. Върху тях има слузна материя, върху която попадат вирусите и бактериите и ресничестият епител ги изхвърля. При пушачите обаче под ежедневното въздействие на тютюневия дим настъпва парализа на тези реснички и в резултат бактериите и вирусите от въздуха или устната кухина лесно попадат в белия дроб.
Пулмологът предупреди още, че зад така наречената „тютюнджийска кашлица“ може да се крият сериозни заболявания. Затова при продължителна кашлица трябва да потърсим мнението на белодробен специалист.
Специалистът посочи, че се очаква втора вълна от заболявания, но на основните заболявания на хронично болни пациенти, които в момента не смеят да отидат на лекар заради страха от зараза с коронавирус. Относно използването на инхалаторни кортикостероиди в ситуацията на епидемия и твърденията, че те не бива да бъдат прилагани, д-р Ангелова беше категорична, че приемът им не трябва да се прекъсва. Това са препоръките и на европейските и световни ръководства за лечение на ХОББ и астма.„Спирането на тези медикаменти крие опасност да влоши състоянието на пациента. Инхалаторният медикамент, който поддържа белия дроб в добро състояние и в добър контрол, ще го предпази от заразяване с коронавирус. И затова апелът ни към тези пациенти е да се придържат ежедневно към терапията си и да се спазват мерките за предпазване – миене на ръцете и дистанциране“.
Няма как инхалаторният кортикостероид да повлияе зле на пациента, защото, когато белият дроб е добре вентилиран и има достатъчно кислород, той не позволява да виреят вирусите и бактериите в него.
Още за поведението и лечението на хората с ХОББ, за ролята на ваксината против туберкулоза и прогноза за развитието на пандемията от Covid-19 – чуйте в разговора с д-р София Ангелова!
Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..
Президентските избори в Румъния предизвикаха множество протести. Обществото е в процес на разделение. След като миналата неделя (на 24 ноември) крайнодесният кандидат за президент Калин Джорджеску спечели първия тур на изборите, Конституционният съд взе решение за повторно преброяване на подадените гласове на избирателите. Всичко това се..
Лора Радкова и Сабина Иванова са авторките на проект "Код синьо". Това са историите на пет жени и един мъж, преживели домашно насилие. Идеята за „Код синьо“ се заражда преди две години, тогава създателите са имали желанието да разкажат за сериозния проблем, свързан с домашното насилие. Те са подходили по начин, който ще привлече вниманието на..
Професията на журналистите - такава, каквато я познаваме и медиите - такива, каквито ги познаваме, може скоро да бъдат мъртви, коментира пред Радио София Александър Андреев – автор в Дойче Веле от 1990 г. Той е журналист, преводач и писател. Автор и съавтор е на 5 книги на български и на публикации в сборници и медии в България, Германия,..
Собственикът на една от най-големите български IT компании - SiteGround, Тенко Николов е купил емблематичната столична Къща с ягодите. Новината съобщи самият Николов в социалните мрежи: "Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава". Новият собственик обещава да възстанови..
По време на големите намаления за Черен петък винаги трябва да проверяваме търговеца, от който пазаруваме, посъветва Светослава Шапарова - ръководител отдел Управление на качеството в "Български пощи". Пред Радио София тя каза, че това е най-лесно да се направи като проверим името на електронния магазин в интернет. "Обикновено пострадалите са..