„Забелязах в социалните мрежи публикация, която едва ли не показва на пушачите: пушете, за да не боледувате от Covid-19. Искам да развенчая този мит и направих справка, а и на страницата на СЗО категорично е отбелязано, че пушачите са рискова група за заболяването Covid-19“.
Д-р Ангелова цитира данни от метаанализ на пет проучвания от различни райони на Китай с включени над 1000 пациенти с Covid-19, според който рискът пушачите да имат тежки симптоми на Covid-19 е 1.4 пъти по-висок, отколкото при непушачите.
„От друга страна 2.4 пъти е по-голяма вероятността пушачите, заболели от Covid-19 да бъдат приети в интензивни отделения за механична вентилация и по-висока смъртност в сравнение с непушачите. Това е заключението на авторите на метаанализа".
Д-р Ангелова посочи и друго проучване, от Южна Каролина, което разглежда ензим с ключово значение за закачане на вируса към долните и към горните дихателни пътища. От тези данни става ясно, че по-малко рискови са бившите пушачи в сравнение с активните пушачи, т.е. бившите пушачи е по-малко вероятно да се разболеят от вируса, в сравнение с активните пушачи. Това се потвърждава и от проучване, публикувано в Европейския респираторен журнал, с което се прави сравнение между пациенти с ХОББ – пушачи, непушачи и бивши пушачи, и друга група пациенти, също разделени по този признак.
„Заключението е, че вероятността за заболяване при пушачите е по-висока, отколкото при непушачите. Още нещо важно – сравняват ACE 2 рецепторите при непушачите и бившите пушачи и се оказва, че при бившите пушачи те са почти толкова, колкото при непушачите, т.е. заключението от резултатите е, че никога не е късно да откажете цигарите“.
При пушачите локалната защита и по принцип имунната защита е занижена - защитата от нар. мукоцилиарен апарат - лигавицата и ресничестият епител. Върху тях има слузна материя, върху която попадат вирусите и бактериите и ресничестият епител ги изхвърля. При пушачите обаче под ежедневното въздействие на тютюневия дим настъпва парализа на тези реснички и в резултат бактериите и вирусите от въздуха или устната кухина лесно попадат в белия дроб.
Пулмологът предупреди още, че зад така наречената „тютюнджийска кашлица“ може да се крият сериозни заболявания. Затова при продължителна кашлица трябва да потърсим мнението на белодробен специалист.
Специалистът посочи, че се очаква втора вълна от заболявания, но на основните заболявания на хронично болни пациенти, които в момента не смеят да отидат на лекар заради страха от зараза с коронавирус. Относно използването на инхалаторни кортикостероиди в ситуацията на епидемия и твърденията, че те не бива да бъдат прилагани, д-р Ангелова беше категорична, че приемът им не трябва да се прекъсва. Това са препоръките и на европейските и световни ръководства за лечение на ХОББ и астма.„Спирането на тези медикаменти крие опасност да влоши състоянието на пациента. Инхалаторният медикамент, който поддържа белия дроб в добро състояние и в добър контрол, ще го предпази от заразяване с коронавирус. И затова апелът ни към тези пациенти е да се придържат ежедневно към терапията си и да се спазват мерките за предпазване – миене на ръцете и дистанциране“.
Няма как инхалаторният кортикостероид да повлияе зле на пациента, защото, когато белият дроб е добре вентилиран и има достатъчно кислород, той не позволява да виреят вирусите и бактериите в него.
Още за поведението и лечението на хората с ХОББ, за ролята на ваксината против туберкулоза и прогноза за развитието на пандемията от Covid-19 – чуйте в разговора с д-р София Ангелова!
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..