Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Мария Токмакова: Лицата на Covid-19 са различни, но най-засегнати са хората с придружаващи заболявания

Случаите на директно увреждaне на сърцето от коронавируса са единични, но самата белодробната инфекция се отразява върху хемодинамиката и функцията на сърцето

Доц. Мария Токмакова
Снимка: Личен архив



Симптомите на едно от най-сериозните сърдечно-съдови заболявания - сърдечната недостатъчност, като недостиг на въздух и лесна умора, се разпознават от повечето хора у нас, показа представено в началото на седмицата национално представено проучване на агенция Естат, проведено в средата на месеца сред 1000 души от цялата страна. 61% от всички анкетирани са запознати с тях, но в същото време някои от симптомите се припокриват с тези на белодробно заболяване, и особено сега в условията на пандемия от Covid-19, поставянето нa точна диагноза при подобни оплаквания е от съществено значение.  За това как да разпознаем сърдечната недостатъчност, така че да бъде лекувана навреме разговаряхме с доц. д-р Мария Токмакова, председател на Дружеството на кардиолозите в България, началник на клиниката по кардиология в УМБАЛ "Свети Георги" и преподавател в Медицинския университет в Пловдив.

"Сърдечната недостатъчност е малко разпознат проблем, а познаването му и на специфичните рискови фактори би помогнало както за по-ранното диагностициране и съответно правилно и навременно лечение, така и е най-добрият начин за предпазване. Изненадващо е, но проучването показва, че една значителна част от хората са чували са симптомите и разпознават заболяването".

Интересно е, че една част от интервюираните - 42 процента, свързват сърдечната недостатъчност с влошеното качество на живот, което е сред основните проблеми на пациентите с това заболяване, посочи специалистът. Част от всички мерки и лечението са насочени в посока именно за подобряването на качеството им на живот.

Причината на развитие на сърдечна недостатъчност е структурно или функционално нарушение в работата на сърцето. При заболяването всъщност сърцето не може да изтласква достатъчно кръв, така че да задоволи потребностите на организма. Сред най-разпространените признаци са задух, отоци по краката и умора, хрипове в белия дроб. Някои от симптомите се припокриват с тези на белодробно заболяване и това може да заблуди пациентите. Затова поставянето на точна диагноза е от съществено значение, предупреждава кардиологът.  Нормално е хората на имат объркване, но съществуват медицински протоколи, по които недвусмислено може да се установи диагнозата, посочи доц. Токмакова. В условията на епидемия от Covid-19 точната диагноза е професионално предизвикателство пред лекарите в борбата с коронавируса.

"Сърдечната недостатъчност е крайната спирка на повечето сърдечно-съдови заболявания. Тя се появява в хода на основно заболяване като клапна болест, коронарна болест, дългогодишна артериална хипертония, като в даден етап се стига на функционални или структурни увреждания на мускула на сърцето, което води невъзможност да изпълнява основната си задача - да осигурява нормално кръвоснабдяване към повечето органи и системи. Тя може да има периоди на обостряне, много провокиращи фактори за неизвестна до момента или нисък клас сърдечна недостатъчност могат да бъдат различни вирусни инфекции, тахиаритмии, лош контрол на артериалната хипертония. Така че влошаването на една част от заболяванията, които водят до сърдечна недостатъчност, може да провокира влошаването на съществуваща хронична сърдечна недостатъчност. Познаването на проблема и признаците на влошаване е важно, за да знаем кога да потърсим медицинска грижа".

Близо 64 милиона души в света са диагностицирани със сърдечна недостатъчност, в България близо 170 000 души страдат от заболяването. За развитието му допринасят и други заболявания, като исхемична болест на сърцето, диабет, затлъстяване, миокарден инфаркт, тежко белодробно заболяване. Начинът да се предотврати заболяването е с навременна превенция на рисковите фактори. Кардиологът съветва да се борим с обездвижването и затлъстяването, да лекуваме високо кръвно налягане и диабета.

Относно влиянието на коронавирусната инфекция върху пациентите със сърдечно-съдови заболявания доц. Токмакова посочи, че тези пациенти са в рисковата група, т.е. те са по-податливи на по-тежките форми на инфекция.

"Както при всеки един вирус е възможно и има такива съобщения, макар и за единични случаи, за директно увреждане на сърцето от вируса - по модела на вирусен миокардит. Но това, което споделят лекарите от големите огнища в Испания, Италия, Франция и Китай, е за единични случаи на вирусен миокардит, причинен от Covid-19. По-скоро при пациентите със сърдечно-съдови заболявания има усложнения в тежкия етап на заболяването, когато има полиорганна недостатъчност и настъпва етапът на цитокинова буря. Тези цитокини могат да увредят и да доведат до нарушаване на функциите на съдовия ендотел, микротромбози, потискане на нормалната функция на сърцето".


Относно последните публикации за увреждане на съдовете при коронавирусна инфеция, доц. Токмакова обясни, че една от хипотезите за механизмите, по които се нанасят увреди от тази инфекия, е именно по модела на васкулит (възпаление на стените на кръвоносните съдове) - засягане на съдовата стена на целия организъм на различни нива.

Описани са и по-голям брой на белодробни емболии при болни от Covid-19, но специалистът припомни, че при тежка белодробна инфекция не малка е вероятността тя да бъде придружена от емболия. Дори и самостоятелната белодробна инфекция се отразява върху хемодинамиката и функцията на сърцето, посочи специалистът. Лицата на Covid-19 могат да бъдат най-различни, но най-засегнати от инфекцията са хората с придружаващи заболявания, коментира кардиологът.

Още за развитието на сърдечната недостатъчност и необходимото лечение в условията на пандемия от коронавирус, за влиянието на вируса върху кръвното налягане, дори и при хора, които не са имали високи стойности преди заболяването - чуйте в интервюто с доц. д-р Мария Токмакова!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Съюза на парамедиците настояват за създаването на нова специалност – парамедик

Повече от половината места в Спешните центрове остават незаети, въпреки че заплатата на лекар в линейка достигна до 4000 лева. Затова от Съюза на парамедиците в България от години настояват за реформа, която да позволи на парамедиците да бъдат легално назначени в спешните центрове. От СПБ заявяват, че парамедикът не може да замени лекаря, но..

публикувано на 28.05.24 в 18:03

Фокусирането върху оценките пречи на ученето

Да изкарат високи оценки в училище е парадигма в образованието, в която учениците се страхуват от провал, вместо да се фокусират върху възможността за учене, коментират от екипа на Приложна академия за образование. Според тях, държавните зрелостни изпити и националното външно оценяване не са точни показатели за потенциала и знанията на учениците...

публикувано на 28.05.24 в 16:48

Научни открития доказват, че граф Дракула е пишел и говорел на български език

Йоан Влад Трети Цепеш е влашки владетел от българо-кумански произход, наследник на династията Басараба, която е тясно свързана с българския цар Иван Шишман. Граф Дракула фигурира в историческите хроники с името Йоан Влад Трети. Това е едно от доказателствата за българския му произход, защото до 13 век земите във Влашко са..

публикувано на 28.05.24 в 15:41
Снимката е илюстративна

Почти половината ученици няма да работят това, за което са учили

Институтът за пазарна икономика публикува анализа си за 2024 г. „Индекс на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката 2024“. Чрез индекса се измерва връзката между професионалното образование и профила на икономиката. Изчисленията позволяват да се проследи и връзката между образованието и пазара на труда на..

публикувано на 28.05.24 в 15:38

"Оборище дарява" в подкрепа на ранното детско развитие

Фондация "За нашите деца" вече повече от 30 години поставя в центъра на своята дейност децата в риск от бедност и социално изключване, на възраст от 0 до 7 години, които имат нужда от подкрепа, за да могат да се развиват в сигурна семейна среда. През юни, месецът посветен на децата, фондацията провежда една от най-новите си..

публикувано на 28.05.24 в 15:06

Композиторът Красимир Милетков празнува с концерт 70-годишината си

Вокалната група  "Радиодеца“  с диригент  Илина Тодорова ще отпразнува с концерт 70-годишнината на автора на любими музикални произведения за малки и големи  Красимир Милетков ( ►) . Събитието ще се състои на 28 май в Първо студио на БНР . "Имаме доста голяма творческа биография с Красимир Милетков, защото сме записвали едни от..

публикувано на 28.05.24 в 14:13

Ученици смятат, че най-несправедливи са обществените правила, сочи проучване

Какво българските ученици днес смятат да най-несправедливо в света около тях? Отговорът търси изследване по проекта "Кръгъл квадрат", проведено с подкрепата на USAID и DEXIS. Проучва се обществената позиция, усещанията за справедливост и отношението към институциите, мнения споделени от по-големите български ученици. Дали училището наистина..

публикувано на 28.05.24 в 13:20