Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Хайрабедян: Механизмът, по който SARS-CoV-2 уврежда клетките, е важен за откриването и на ваксина, и на лечение

Учени от БАН са направили връзка между тежкото протичане на Covid-19 и свръхреакция на комплекс от молекули

| обновено на 10.05.20 в 16:26
Учени от Института по биология и имунология на размножаването на БАН откриха връзка между тежкото протичане на Covid-19 и свъхреакция на комплекс от молекули, които проучват от над 10 години. При част от заразените с коронавирус има бурна реакция на имунната система - т. нар. цитокинова буря, която води до тежка дихателна недостатъчност при някои пациенти. Именно първите съобщения за тази реакция будят интереса на учените от БАН, които правят връзка между тежкото протичане на заболяването и проучваната от тях инлфламазома. Става дума за белтъчен комплекс, който освен в имунната система, се активира и в клетки в дихателните пътища,  както и в клетки, изграждащи кръвоносните съдове, обясни пред Радио София проф. д-р Сорен Хайрабедян от българския екип:

„При част от пациентите, заразени с вируса, беше установено, че има много бурна реакция на имунната система, при която се променят групите клетки, които реагират – тези, които се занимават с т.нар. придобит имунен отговор. Имаше пациенти с много намалени клетки, а със свръхреакция. В същото още китайските изследователи бяха установили, че има свръхативиране на клетки от имунната система, които се занимават с т. нар. първичен отговор“.

Проф. Хайрабедян обясни, че имунната система най-общо има два аспекта на реакция – вродената реакция, при която еволюционно заложено се разпознават различни сигнали за опасност или за зараза. Учените от БАН работят и върху сложна сигнална система с рецептори, които подават сигнали към имунната система и върху ефекторна част – когато клетката „реши“ , че има опасност (например бактерия или вирус). Тези два сигнала се натрупват и при преминаване на определен праг имунната система активира ензимна система, наречена казпаза. Така може да отделя сигнали за възпаление,  т.е. да „извика“ съседни клетки или да доведе директно до клетъчна смърт.

„Това са различни етапи на отговор. Всяка клетка, която е заразена с вирус, има механизми, по които се опитва да „покаже“ на имунната система, че е заразена. Ако клетка от имунната система разпознае този вид сигнал, трябва да може да реагира - обикновено като убие заразената клетка или други клетки създадат антитела“.

Учените от института на БАН са започнали изследването на този белтъчния комплекс, за да установят как се стига до стерилитет при мъжа по имунен механизъм.

„При увреждане на клетки в репродуктивния тракт, които имат за задача да поддържат имунотолерантна среда, т.е. постоянно да отделят фактори, с които потискат имунния отговор. На практика е парадоксално да се очаква, че те ще направят възпалителен отговор. Ние доказахме първи, че тази система я има, че работи и може да бъде активирана.  Две години по-късно в института Макс Планк доказаха и потвърдиха нашите данни“. 

Тази система „служи“ за това да „разбира“ дали клетките са увредени и да реагира. С напредване на възрастта, наличие на съпътстващи заболявания или при наличие на генетично предразположение при някои пациенти, тази система може да реагира прекалено силно и да убива самите клетки, които активира.

Проф. Хайрабедян посочи, че при тежкия остър респираторен синдром, познат у нас като ТОРС или SARS-CoV (инфекцията с коронавирус, регистрирана за първи път в периода 2002 -2003 г.), също са изследвани белтъци, за които е доказано, че могат да активират инфламазомата. При SARS-CoV-2, който причинява COVID-19, има много голяма разлика в два протеина - те са мутирали и могат да имат много по-силен ефект.

Притеснително при тази свръх реакция, когато се активира инфламазомата, е, че тя, освен в имунната система, може да се активира и в белия дроб, обясни ученият:

„Това води до феномен, наречен пироптоза (от думата „пирос“, която на гръцки означава „огън“). До преди няколко години се считаше, че тази система е характерна само за имунната система. Когато се активира инфламазомата в белодробни и прилежащите към тях съдови клетки и те получат пироптоза, системата прави малки порички в мембраната на клетките и те буквално се пръскат, т .е. умират. А ако в белия дроб и капилярите има масова смърт на клетки, които се разпукват рязко, не може да „мине“ макрофаг или неутрофилна клетка (които са част от имунната система) и да ги изконсумира… По този начин се стига до много по-драстично възпаление – това, което се открива при пациентите с Covid-19 са микротромбози в малките  съдове на белия дроб, за съжаление и в големите съдове“.

В момента учените от Института по биология и имунология на размножаването на БАН правят модел, които имитира бариерата между въздушната среда и капилярите, за да имитират максимално добре човешкия бял дроб.

Ученият посочи, че механизмът на това как SARS-CoV-2 активира инфламазомата все още не е проучен добре. Важно е да се установи и кои мутации какви части от генома на вируса засягат. Механизмът, по който този вирус уврежда клетките (патогенезата) е важен не само за създаване на ваксина, но и за текущата терапия на пациентите, посочи проф. Хайрабедян.

По думите му, при инфекции със свински грип също са регистрирани случаи на цитокинова буря. Т.е. отделяне на много цитокини - молекулни медиатори на възпалението, които отдават сигнал от една клетка на друга за възникнало възпаление.

Проучванията за възможностите за въздействие върху инфламазомата продължават. До момента няма медикамент, който директно да я блокира, а свръх активацията й се наблюдава и при други заболявания – болестта на Кавазаки, болестта на Алцхаймер, при диабет и при туморни заболявания.

Още за проучванията на учените, за случващото се в клетките на белия дроб и кръвоносните съдове при инфекция с Covid-19, както и за влиянието на инфламазомата върху други заболявания– чуйте в разговора с проф. Сорен Хайрабедян!

(Снимка: Сп. "Българска наука")

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 11.04.25: Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни мнозинства

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Обобщение на темите от седмицата - Политически сюжети на родна почва – коалицията, опозицията, скрити и явни..

публикувано на 11.04.25 в 19:12

Изгубени в “Кварталът на писателите” - нова игра в сърцето на литературната история на град София

Изгубени в “Кварталът на писателите” е вълнуващо градско приключение, което ще те пренесе в сърцето на литературната история на град София. Създадена в партньорство между “Вътрешен глас" и "Бохемска София", тази градска игра предлага незабравима разходка из един от най-богатите на истории райони на столицата.  Мисията ще те отведе на пътешествие..

публикувано на 11.04.25 в 18:20
Красимир Георгиев - изп.-директор на Асоциацията за квалификация на автомобилистите

Красимир Георгиев: Играта на котка и мишка между катаджии и нарушители трябва да свърши

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт през тази седмица. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралите от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Пред Радио София изп.-директор на Асоциацията за квалификация на..

публикувано на 11.04.25 в 17:46

Продължава набирането на доброволци за проекта "Геномът на България"

Продължава набирането на доброволци в първия мащабен български проект за цялостно геномно секвениране “Геномът на България“ . Проектът цели да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременните българи, която ще бъде използвана и в бъдещи научни медицински изследвания. Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на..

публикувано на 11.04.25 в 17:40
Рени Янкова

Демократични ценности и философия: защо хуманитаристиката винаги ще бъде важна

Институтът за изучаване на американска философия и семиотика засилва своята дейност в София. На 12 април ще бъде открит Института за изследване на американска философия и семиотика. Това е една млада организация, създадена през последните три месеца. “Всичко започна изключително случайно. Ние сме хора от различни образователни и академични..

публикувано на 11.04.25 в 17:17

В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов

Стоян Михалев се оттегля за 3 седмици. След масовото недоволство, което предизвика смяната на зам.-кмет в столичния район "Оборище", представители на протестиращите граждани се срещнаха с районния кмет Георги Кузмов, Божидар Емануилов, Стоян Михалев и представители от ДСБ. В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов. На срещата от..

публикувано на 11.04.25 в 16:50
Снимка от протест срещу безумията по пътищата на 08.07.2024 г. в памет на Ани и Явор и всички погубени животи на пътя

"България няма деца за убиване" утре пред сградата на Министерския съвет

Утре (12 април 2025 г.), в София ще се проведе протест "България няма деца за убиване“. Целта е да се даде гласност на този национален проблем. Протестът се организира от "Заедно срещу безумията по пътищата - Инициативен комитет“, Сдружение "Искаме справедливост и сигурност на пътя" и др. Те отново ще отправят искания за безопасност на пътя и..

публикувано на 11.04.25 в 16:28