На улица „Иван Асен II” в София в условия на извънредно положение живее най-старият действащ киносалон в България – кино „Влайкова”. Заработил преди близо 100 години, киносалонът носи името на своята създателка – Мария Влайкова.
Със собствени средства, на собствен терен, през 1925 г. започва строежът на киносалона. Идеята ѝ е това да бъде един кинематограф за театрални, филмови, музикални и други културни мероприятия. Нейната идея е киното да остане за бъдещото читалище на квартала, което се създава същата година. През 1949 г. читалището започва да се помещава под покрива на кино „Влайкова” и от тогава заработват заедно, а читалището започва да стопанисва киното”, обяснява пред БГНЕС секретарят на читалище „Антон Страшимиров” Цветелина Сярова.
За съжаление Мария Влайкова умира през месец декември 1926 г. и така и не успява да се порадва на успехите на киносалона, за чието създаване е направила толкова много.
Днес в кино-кабината все още може да бъде видяна една от двете киномашини, прожектирали филми от 1976 г. до 2014 г. Тя е чешко производство, все още работи, но в момента не се използва, защото дигитализацията сложи окончателен край на филмите на лента.
В момента киното прожектира с домашна техника – малък мултимедиен проектор, но с дарителска кампания събира средства, за да закупи съвременно професионално оборудване.
„Машината струва около 75 хил. лв. и е непосилна за нашите възможности”, сподели Цветелина Сярова. Въпреки всичко тя е оптимист, защото една немалка част от сумата вече е събрана.
Разпространението на коронавируса нанесе много щети върху културната сфера, забраната за посещение на киносалони, театри, концерти и музеи бе сред първите рестриктивни мерки.
„Много тъжно – всичко е затворено! Не само киносалонът, а и читалище, школи, концерти, самодейност – всичко е блокирано. Сградите са затворени, а ние използваме времето за ремонтни дейности или някои административни въпроси. Спазваме изцяло препоръките”, сподели секретарят на читалището.
Кина, театри и музеи – първи затвориха и последни ще отварят врати за посетители.
Заупокойна панихида за Архангелова задушница ще бъде отслужена на 2 ноември, от 11.00 ч. в района на Военния музей-костница на Централните софийски гробища от Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил. С военен ритуал ще бъде отдадена почит пред паметта на военнослужещите, загинали във войните, в операции по поддържане на..
Софийски жители в района Военната академия се готвят да протестират в събота, 2 ноември, по обяд пред входа на спортния център на Академията. Огромният паркинг в двора на Военната академия, обслужващ спортния център, освен че е незаконен, е засипан с чакъл и от него се вдига огромно количество прах. С времето проблемът се задълбочава заради..
Най-вероятно това ще остане кампания на хартия, а ние ще продължим да дишаме мръсен въздух. Така Иван Таков, председател на Транспортната комисия към Столичния общински съвет, коментира пред БНР въвеждането на мярка за нискоемисионна зона в центъра на София. От 1 декември 2024 г. до края на февруари 2025 г. влизането на най-старите автомобили..
Инспекторите по труда са извършили общо 36 681 проверки в 31 601 предприятия с над 1.4 милиона работници и служители в тях за първите девет месеца на годината, съобщават от пресцентъра на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Установени са 157 172 нарушения, от които 83 355 засягат здравословните и безопасни условия на труд, а 72 899 се..
Днес преди обяд в равнинната част от страната все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Към обяд видимостта ще се подобри и облачността ще се разкъса и намалее до предимно слънчево. В останалата част от страната ще преобладава слънчево време с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина умерен вятър от..
Автомобилите, които замърсяват най-много въздуха, няма да могат да се движат в центъра на София от 1 декември. Става дума за колите екокатегории 1 и 2, поставени на годишния технически преглед. Те няма да бъдат допускани в така наречения "малък пръстен", затворен между булевардите "Патриарх Евтимий", "Скобелев", "Сливница", "Опълченска" и "Васил..
Симона Велева е новият изпълняващ длъжността председател на СЕМ. Тя замени на поста за следващите шест месеца Габриела Наплатанова. Приоритетите на новия председател на медийния регулатор са предвидимост, прозрачност, гарантиране на плурализма и редакционната независимост за медиите. "Медиите, с които ние работим и над които осъществяваме надзор,..