Държавата няма да компенсира собствениците на винетни стикери, които заради извънредното положение и КПП-тата в страната, не са могли да пътуват и да ползват пътищата, защото не знае как да компенсира едни без да ощети други. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов, цитиран от БГНЕС.
„Законът за мерките и действията по време на извънредното положение не определя в нито една своя норма режим на неплащане на държавни такси, към които спадат и таксите за ползване на пътната инфраструктура на база време. Важен аспект на таксуването чрез винетки е, че този начин на таксуване не е обвързан с брой и дължина на всяко от пътуванията“, смята министърът на финансите.
Като се отчетат въведените мерки по отношение на пътуванията, става ясно, че са ограничени единствено пътуванията с цел туризъм, социални контакти, култура, образование и спорт, смята още Горанов. Тези до работното място, снабдяването на храни и стоки, както и пътуванията с цел грижа за възрастни хора, са разрешени, допълва министърът.
След като не са ограничени напълно абсолютно всички пътувания, то министерството на финансите смята, че не съществува „изпълнима еквивалентна мярка под формата на компенсация за притежателите на винетки, която да не дискриминира една група потребители на пътя спрямо друга“.
Повече от четири пъти е намаляло закупуването на годишни винетки за първите две седмици от извънредното положение, сочат данни на МРРБ. Ползването на седмичните и уикенд винетки е намаляло трикратно.
За периода от 13.03. до 01.04. са закупени 71 360 годишни стикера, 988 месечни, 1587 тримесечни, 36 192 седмични, и 9 140 уикенд винетки. За сравнение за същия период на миналата година са продадени над 130 хиляди годишни винетки, над 15 хиляди месечни, 2 463 тримесечни, близо 91 хиляди седмични, и близо 30 хиляди уикенд винетки.
Министерството на регионалното развитие и благоустройството би трябвало да има водеща роля при обсъждането на компенсациите, завършва Горанов.
В рамките на програмата "Активни читалища", тази вечер кино "Влайкова" продължава инициативата "По три филма на трима големи", с прожекция на филма "Закъсняло пълнолуние" на режисьора Едуард Захариев. “Стремежът е да показваме в кино "Влайкова" филми, каквито то, като едно хубаво кино, заслужава. Да обучаваме младите хора, т.е. да им показваме какви..
Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това. Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..
Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..
Въпросът за нощния градски транспорт сякаш се подвига, за да се загърбят други важни, ключови теми в София – мръсния въздух, задръстванията, детските градини. Не става въпрос дали общественият транспорт на столицата е на печалба или не, но има съществен недостиг на шофьори в автотранспорта – близо 200 души. Работещите са натрупали труд 2-3..
На 28 януари (вторник), в район "Сердика" жителите на София могат да предадат събраните от домакинствата опасни отпадъци. Мобилният пункт ще бъде разположен на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от 13.00 до 15.00 ч. в кв. "Орландовци", на ул. "Железопътна", до читалището. От..
SPAM studios открива "Сцена СПАМ", която ще се помещава в емблематичната Зала "Академик" на Националния студентски дом на пл. "Народно събрание“ №10. Пространството ще бъде дом на иновативни театрални и културни събития, творчески срещи и инициативи за млади артисти, студенти и културни деятели. Новото пространство за култура и творчество ще вдъхновява..
На 16 януари 2025 г. в галерия „Мисията“ към Държавния културен институт официално бе открита международната изложба „Vibration. The fluid movement of a human body“ , с участието на трима художници – българинът Николай Делиянев , базиран в Рим, и италианските творци Франческо Патане и Тарим Татусик (Филипо де Лука). Събитието, което се реализира..