Магията на родния фолклор намира място в ежедневието на децата ни с новата книга от Ирена Първанова - „Приказка за Долната земя“. Идеята за нея се появява още в детството на авторката, когато прекарва дългите лета на село, далече от приятелите си.
Така започва и историята на главния герой Алекс – по време на едно скучно лято, без интернет, кабелна телевизия и обхват на телефона... А от горите около село Вратня се носят омайващи песни, които призовават момчето по име.
„Израснах с две страхотни баби, които бяха и сладкодумни разказвачки на народни приказки“, сподели пред Радио София Ирена Първанова за своя литературен дебют. „Моите фантазии винаги са се преплитали с истории за хали, змейове и лами. Като цяло фолклора, легендите, митовете са важна част от изкуството, което човек консумира. Често сме заляти от митологии, но най-често те са чужди. А във всекидневието ни има място за българския фолклор. Да му позволим да бъде толкова интересно и вълнуващо нещо, както и чуждестранните култури.“
Главният герой успява бързо и находчиво да се измъкне от ситуацията на лишения от съвременните технологии – с емоционалната връзка с другите, любовта към хората, които го заобикалят.
"Трябваше да отворя очите на моите герои за вълшебствата, които животът предлага. Книгата разглежда умението да комуникираш с другите на нива, различни от всекидневните.“
В тази непозната „Приказка за Долната земя“ нищо не е такова, каквото изглежда – часовниковите кули мълчат, улиците се сливат, наоколо бродят таласъми, самовили и вещици, а най-трудната битка е тази със собствените си страхове.
Това е вълнуваща и красива история, в която фолклор, магия и съвременност се преплитат и в която ти сам избираш какъв да бъдеш утре.
Книгата е от фантастичната българска анимационна поредица - „Златната ябълка“ на Студио Змей. Илюстрациите са на Мира Мирославова. Чуйте разговора на Александра Илиева с Ирена Първанова.В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..