Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Росен Икономов: Множествената склероза е болест на младата възраст

Множествената склероза е едно от най-честите неврологични заболявания, което засяга все по-млади хора. За симптомите, терапията и поведението на пациентите в условия на пандемия потърсихме д-р Росен Икономов, специалист по нервни болести и отоневрология, с дългогодишен опит в лечението на заболяването: 

„Множествената склероза е заболяване на младата възраст, обикновено започва между 20 и 40 години, като може да започне и по-рано, понякога и по-късно. Но най-често засяга младите хора. Важно е да се открие навреме, защото нелекуваната множествена склероза води рано или късно до инвалидизация на пациентите. Съвременната неврология разполага с достатъчно нови методи на лечение, така че да не се стига до инвалидизация при един млад човек“.

Д-р Икономов обясни, че засега няма дефинитивно лечение на заболяването, но вече има достатъчно медикаменти, т. нар. модифицираща хода на заболяването терапия, която позволява болните да не получават нови пристъпи, тяхното състояние да бъде стабилизирано и да не се стига до инвалидизация в бъдеще.

Заболяването може да атакува всяка част на Централната нервна система и може да започне с какъвто и да е симптом от различни нейни части, посочи специалистът:

„Едни от честите начални прояви на заболяването са проблемите със зрението – тогава, когато човек започне да не вижда добре и очният лекар не може да коригира зрението с очила. Това е алармиращ симптом, че е възможно да е засегнат зрителният нерв. Друг симптом може да бъде двойното виждане. Това в неврологията е алармиращ симптом, който изисква уточняване на неговата причина“

Неврологът обясни, че друг симптом е замаяността – усещане на нестабилност, като при опиянение. В този случай отоневролог трябва да прецени дали става дума за заболяване на вестибуларния апарат или за множествена склероза. Друг симптом на заболяването е изтръпване на крайниците и лесна уморяемост.

При изтръпване на крайниците отново е необходимо изясняване на причината. При множествена склероза е възможно да има проблеми с уринирането и сексуални смущения. Специалистът предупреди, че често тези симптоми се неглижират от хората, но младите хора, според него, са достатъчно информирани и често посещават лекар, ако имат оплаквания. Ако диагностиката се забави, заболяването може да прогресира.

Д-р Икономов посочи, че за развитието на заболяването има и генетични фактори – определят го като заболяване на бялата раса и на развитите общества. Но до момента определена наследственост не е категорично установена – това, че родителят е болен не означава, че детето му също ще има множествена склероза.

Съвременнaта модифицираща терапия има за цел да спре автоимунния процес, който унищожава обвивките на нервите. Ефективни медикаменти има от около 25 години, съвременните вече са на таблетки.

Пациентите трябва стриктно да спазват противоепидемичните мерки, за да избегнат риска от зараза с коронавирус, посочи неврологът.

Още за възможностите за диагностика и терапия на пациентите – чуйте в разговора с д-р Росен Икономов!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35