Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Коцев-Шошо: Отворен съм за нови идеи. Искам животът да ме изненадва

| обновено на 23.06.20 в 14:38
4
Снимка: Личен архив

Във всеки един момент бих се представил по различен начин. Това казва по свой адрес Димитър Коцев-Шошо, след изреждане на част от заниманията, с които е известен: кино и телевизионен режисьор, писател, преводач, сценарист, продуцент и личност, дълбоко свързана с историите на София.

И допълва неоспоримия аргумент: "Човек не може да е едновременно всичко"...

Въпреки че отрано знае отлично кое ще бъде неговото признание, първо завършва Софийския университет “Св. Климент Охридски” с магистратура по английска филология. Довършва висшето си образование, а след това смело се впуска в приключението. На кино и телевизионна режисура го учи проф. Владислов Икономов в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. В кариерата на Димитър Коцев се открояват кинопродукциите "Лора от сутрин до вечер" и "Маймуна", на които е продуцент, сценарист и режисьор. За излезлия  през 2016-а "Маймуна" получава Наградата на публиката на София Филм Фест. Познаваме го и от работата му по телевизионния сериал “Четвърта власт”, съвместна продукция с Българската национална телевизия. Автор е на романите “Лора от сутрин до вечер” и “Скарида”, а и преподава творческо писане в специалности Киносценарий и Сценарий за ТВ сериал. 

"Искам животът да ме изненадва. Отворен съм към нови идеи, но не на думи, а такива идеи, които „ми бъркат в джигера“. 
Като режисьор най-важната ми задача е да убедя екипа, че това, което правим, има смисъл и е важно. И невинаги, но често успявам..."

И допълва:
"Най-важното и за един филм е да има интересна история, потвърждава чутото от по-големи кинаджии, но е нещо, което Шошо е проверил и в личната си работа. И парите, и звездите ще са напразни, ако няма история"

Според Шошо за твореца е добре да има учители, но да няма много влияния.

Вярва,  че скоро ще се появят нови тв форми – сериали, фрагменти... 

"В България много хора дават съвети, но колко са тези, които правят нещо. А от промени има нужда, особено как средствата да стигат до добрите автори. Но държавата трябва да подпомага киното."

Темата в изкуството е една, подчертава Димитър Коцев-Шошо - обичта, любовта във всякакви форми и между различни субекти.

Колкото до столицата, с усмивка отбелязва:
"София е като роднина. Ако се вгледаш, ще забележиш, че фъфли като говори, може да е малко кривоглед, понякога не е чист..., но го обичаш."

В момента Димитър Коцев-Шошо работи върху сценарий (заедно с Яна Борисова), очаква от Националния филмов център одобрение и финансиране за следващ кино проект и пише и смешно-тъжен роман (на базата на дневници на негова приятелка).

"Надявам се да го завърша до края на годината."

Чуйте целия разговор с Димитър Коцев-Шошо.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложение за кандидат студенти "Уча в чужбина" ще стартира този уикенд в София

Университетското образование в чужбина е желана перспектива за все повече бъдещи студенти, но изборът на образователна дестинация става изключително важен за тях с оглед на перспективите за бъдеща реализация.  По последни данни  за 70.1% от студентите е по-важно придобитото образование в чужбина да е стойностно и да разширява перспективите за..

публикувано на 20.09.24 в 17:52

Превенция и безплатни прегледи срещу най-честите заболявания

От 21 септември 2024 г. всяка трета събота от месеца ще бъдат провеждани събития с вход свободен, с цел превенция и профилактика на най-често срещаните заболявания и здравословни проблеми у нас. Присъстващите ще имат възможност да се запишат за безплатни профилактични прегледи и да получат ваучери за безплатни изследвания. Лекари от УМБАЛ..

публикувано на 20.09.24 в 17:43

Фармацевтите са в готовност за протест

Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Промените предвиждат продажба на лекарствени продукти във вендинг машини. Какви са техните притеснения и какво решение предлагат? Маг.-фарм. Константин Качулев, председател на Национална аптечна браншова..

публикувано на 20.09.24 в 16:30

Търг за съвременно българско изкуство представя творби на млади и изявени майстори

Търг за съвременно изкуство ще представи творби на изявени и млади съвременни български майстори.   Как се остойностява съвременно изкуство днес, как се продава и купува, как се създава стойност, разказаха в предаването “Радиокафе“ Милена Едвиг и Красимира Кунева. "В продажбата на съвременно изкуство нашият пазар е слабо развит и това е..

публикувано на 20.09.24 в 15:15
Камала Харис и Доналд Тръмп

Дебатът Тръмп-Харис е все още горещ

Повече от седмица след края на дебата между вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп, също и недоказаните твърдения за това как имигранти от Хаити се хранят с домашни любимци продължават да са тема на разговор. Стигна се дори и до бомбени заплахи и отменяне на събития въпреки, че официални лица неведнъж отрекоха подобни..

публикувано на 20.09.24 в 15:12
Искра Ангелова и Виктория Ценова

Искра Ангелова създаде школа за актьорско майсторство

Искра Ангелова е журналист и актриса, ангажиран гражданин по всякакви теми на нашето съвремие. Тя създаде своя школа за актьорско майсторство, но не само – това е място и за култура, комуникация и общуване с младите хора. Ангелова разказа какво я е вдъхновило да създаде тази школа и първите стъпки, към която тръгват от кастинг агенция и..

публикувано на 20.09.24 в 15:10
Клиника по урология на Военномедицинска академия

Медици от 7 държави на курс при уролозите от ВМА

Специалисти от седем държави се включиха в двудневен курс, организиран от Клиника по урология на Военномедицинска академия, ръководена от проф. д-р Илия Салтиров. В научно-практическата академия се включиха медици от България, Израел, Сърбия, Република Северна Македония, Словения, Румъния и Турция. Специално участие взеха и..

публикувано на 20.09.24 в 14:35