Във всеки един момент бих се представил по различен начин. Това казва по свой адрес Димитър Коцев-Шошо, след изреждане на част от заниманията, с които е известен: кино и телевизионен режисьор, писател, преводач, сценарист, продуцент и личност, дълбоко свързана с историите на София.
И допълва неоспоримия аргумент: "Човек не може да е едновременно всичко"...
Въпреки че отрано знае отлично кое ще бъде неговото признание, първо завършва Софийския университет “Св. Климент Охридски” с магистратура по английска филология. Довършва висшето си образование, а след това смело се впуска в приключението. На кино и телевизионна режисура го учи проф. Владислов Икономов в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. В кариерата на Димитър Коцев се открояват кинопродукциите "Лора от сутрин до вечер" и "Маймуна", на които е продуцент, сценарист и режисьор. За излезлия през 2016-а "Маймуна" получава Наградата на публиката на София Филм Фест. Познаваме го и от работата му по телевизионния сериал “Четвърта власт”, съвместна продукция с Българската национална телевизия. Автор е на романите “Лора от сутрин до вечер” и “Скарида”, а и преподава творческо писане в специалности Киносценарий и Сценарий за ТВ сериал.
"Искам животът да ме изненадва. Отворен съм към нови идеи, но не на думи, а такива идеи, които „ми бъркат в джигера“.
Като режисьор най-важната ми задача е да убедя екипа, че това, което правим, има смисъл и е важно. И невинаги, но често успявам..."
И допълва:
"Най-важното и за един филм е да има интересна история, потвърждава чутото от по-големи кинаджии, но е нещо, което Шошо е проверил и в личната си работа. И парите, и звездите ще са напразни, ако няма история"
Според Шошо за твореца е добре да има учители, но да няма много влияния.
Вярва, че скоро ще се появят нови тв форми – сериали, фрагменти...
"В България много хора дават съвети, но колко са тези, които правят нещо. А от промени има нужда, особено как средствата да стигат до добрите автори. Но държавата трябва да подпомага киното."
Темата в изкуството е една, подчертава Димитър Коцев-Шошо - обичта, любовта във всякакви форми и между различни субекти.
Колкото до столицата, с усмивка отбелязва:
"София е като роднина. Ако се вгледаш, ще забележиш, че фъфли като говори, може да е малко кривоглед, понякога не е чист..., но го обичаш."
В момента Димитър Коцев-Шошо работи върху сценарий (заедно с Яна Борисова), очаква от Националния филмов център одобрение и финансиране за следващ кино проект и пише и смешно-тъжен роман (на базата на дневници на негова приятелка).
"Надявам се да го завърша до края на годината."
Чуйте целия разговор с Димитър Коцев-Шошо.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..