Домашното насилие присъства в домовете на много семейства от цял свят и България не е имунизирана от този проблем. Често родителите си казват "няма проблем" - детето е малко и не разбира когато се караме, но това не е така, коментира Маргарита Рафаилова – психолог от "Асоциация Анимус". Тя обяснява, че дори и децата да не си дават сметка и да не си обясняват разумно това, което се случва около тях, те го усещат, защото са изключително чувствителни.
Въпреки че много институции, специалисти и медиите се опитват да говорят все повече по тази тема, все още остава трудно за българското семейство и общество да отвори вратата и да се справи с този проблем. Според психолога, за да започнем промяната, ние трябва да се научим да разчитаме сигналите, които проявяват децата, когато има проблем:
"Някои знаци са доста очевидни, такива са физическите следи от насилие върху едно дете. Друго важно нещо са думите, това, което най-малките казват на тези, на които са решили да се доверят. Симптомите са по-завоалираните послания - те може да са свързани с поведението или пък с настроенията. Ако се загледаме внимателно, това може да е както едно добро, послушно дете, което се е затворило в себе си, така и едно по-агресивно дете, което провокира останалите.“
Проблемите в семейството могат да се отразяват както върху успеха в училище, така и върху отношенията и поведението на децата сред приятели или в интернет. Тези прояви, обаче, е важно да се разглеждат спрямо ситуацията, в която са се появили, и да не се изваждат от контекста. Така процесът по възстановяване на травмата би бил успешен, обясни Маргарита Рафаилова и подчерта:
"За да започне процесът по възстановяването на едно дете, задължително като първа стъпка трябва да спре насилието. Няма как да тече процес по терапия, ако детето продължава системно да бъде наранявано физически и емоционално."
Работата с психолог по този проблем се осъществява паралелно, както с родителите, така и с детето, добави Рафаилова:
"Важно е родителите да знаят, че могат да се доверят и че имат възможност да бъдат подкрепени от психолози и други специалисти, без това да застрашава семейството им."
Физическата или психическото насилие нанасят по-сериозна травма - отговорът търси Александра Илиева от психолога Мартарита Рафаилова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..