Въпросите с организирането на паркирането в столицата и ограничаването на превозните средства в централната градска част, отдавна са обект на дискусии от Столичния общински съвет и то не от този или от предходния мандат.
Според независимия общински съветник Борис Бонев, досега управлението показва, че не желае да реши тези проблеми, а само говори за тях, без да представи решения и единствените изменения, които се правят през годините в Наредбата за организация на движението на територията на Столичната община, са свързани с механичното отразяване на увеличаването на „синята“ или „зелената“ зона в столичните райони.
Затова Бонев предлага съвсем нови текстове в документа, които да доведат до работещи практики, които повишават контрола и водят до промяна в работата на Центъра за градска мобилност, свързана с дигитализиране на услугите.
В доклада си Бонев откроява също това, че трябва да се премахне служебният абонамент за институциите в централната градска част, където така или иначе има концентрация на линии от градския транспорт, а сега на практика столичани са ощетени с 40-50 паркоместа.
Борис Бонев предлага също да се забрани движението на каруци в града, за което от години не се предприема нищо. Неговите противници, поне като вносители на другия доклад за промяна на Наредбата за организация на движението, коментираха, че това трябва да бъде решено много внимателно и да се изчистят всякакви възможни пропуски, като не е изключено темата да бъде повдигната отново през есента, когато СОС възобнови работата си след лятната ваканция.
Засега докладът на Борис Бонев не среща подкрепа при гласуване в общинските комисии. За разлика от този на управляващото мнозинство, в който се предвиждат изменения в зоните за платено паркиране. „Синята“ зона ще бъде разширена в някои централни райони, а „зелена“ зона ще бъде въведена в кварталите „Иван Вазов“ и „Яворов“.
И двата доклада за изменение на Наредбата за организация на движението на територията на Столичната община ще бъдат разгледани само веднъж от комисиите към СОС, за да може да се гласуват на предстоящото заседание на 23 юли, последно за съветниците, преди излизането им в лятна ваканция.
Чуйте повече в репортажа в звуковия файл.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..