Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската следа в мисията до Луната

На днешния ден през 1969 г. приключва успешно американската космическа мисия “Аполо 11”, която достига, осъществява за първи път кацане на Луната, и успешно завръща астронавтите Нийл Армстронг, Майкъл Колинс и Едуин Олдрин обратно на земята.

Успешната мисия е повод да си спомним и за онези българи, които сякаш не познаваме достатъчно, а техните постижения през годините са повод да се гордеем с постигнатото от тях. Такъв е проф. Виден Табаков (на малката снимка), който е участвал активно в проектите, свързани с “Аполо 11”. Неговата главна задача, в екипа на Аполо, е свързана с термоустойчивите сплави, които прави.

“Ракетният двигател е бил вече произведен, но тогавашните сплави не са били толкова издръжливи на високи температури. Проф. Табаков измисля специални покрития, които се пръскат под определена форма върху авиовитлата и върху самия ракетен двигател, където е най-топлата част от двигателя (мястото, където се извършва изгарянето на горивото). Неговите покрития държат тези материали с примерно 100-200 градуса по-хладни. След определено време тези покрития трябва да бъдат възобновени, но стигат за един или два полета”, обяснява Георги Дренски, който е един от последните докторанти на проф. Табаков.

Благодарение на покритията, открити от българския учен, сплавите остават здрави, а двигателят не избухва от прегряване, а издържа на температурите. Освен това проф. Табаков е човекът, който изчислява мощността на двигателя, така че да изведе ракетата в орбита, а след това да върне екипажа обратно на земята. “Неговата задача беше една от най-критичните”, допълва още Георги Дренски.

Проф. Табаков и астронавтът Нийл Армстронг стават приятели по време на тренировките за тази мисия. В един от критичните моменти Нийл Армстронг се обръща към българина и му казва: "Много те моля, да ни върнеш живи и здрави обратно на земята". Тежко обещание, предвид факта, че дотогава опитите не са били сполучливи, но проф. Табаков успява да удържи на обещанието си, а по-късно астронавтът става и студент на проф. Табаков в университета в Синсинати. 

Чуйте цялата история от разговора на Боян Бочев с Георги Дренски в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум" 17.06.24: България след изборите

В началото на тази седмица, гост в предаването "Форум" беше писателят и поет Манол Глишев.  Част от темите, които той коментира бяха: Ситуацията в България след изборите Войната в Украйна Конфликтът между Израел и Хамас Повече подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 17.06.24 в 18:38

Хуманното отношение към животните

В продължение на четири дни около 373 милиона души от всички 27 държави-членки на ЕС имаха право да гласуват на европейските избори, като по този начин оформиха общите политики за следващите 5 години, включително определиха съдбата на милиарди животни. Последните избори са обнадеждаващи за 91 % от европейците, които смятат, че е важно да се..

публикувано на 17.06.24 в 18:17
проф. Валентин Господинов

Директорът на Галерия "Владимир Димитров-Майстора" с първа награда за принос към културата

В съвместната продукция на Радио София и Радио Благоевград - "Заедно представяме Кюстендил" е поредната ни среща с професор Валентин Господинов, директор на Галерия "Владимир Димитров – Майстора". Той съвсем наскоро получи наградата на Кюстендил за принос в културата, стана и професор по скулптура в НХА, за предстоящия ремонт и новите..

публикувано на 17.06.24 в 17:06

Безпроблемна почивка - какво трябва да знаем

Колкото и добре да е планирана една почивка, винаги има вероятност да се случи нещо, от което да бъдем ощетени като туристи. Европейският потребителски център (ЕПЦ) дава няколко полезни съвета как да се предпазим от неприятности, за да не може никой търговец да помрачи почивката ни. Онлайн пазаруване, плануване, полет, документи, багаж са сред..

публикувано на 17.06.24 в 17:04

Празникът на черешата в Кюстендил посреща гости от страната и чужбина

Все още има проблеми с изкупуването на череши в Кюстендилско, каза пред Радио София и Радио Благоевград, в изнесеното студио от центъра на Кюстендил, кметът на общината инж. Огнян Атанасов. Той обясни, че още преди кампанията тази година, са проведени редица срещи с производителите, преработвателите, изкупвачите и с полицията, за да може..

публикувано на 17.06.24 в 15:52

Дигитално здравеопазване

Само за 3 години България успя да постигне пълна дигитална трансформация в сектора на здравеопазването. Това обяви Борис Костадинов, директор "Софтуерна интеграция" в Информационно обслужване по време на Втората международна конференция за технологии и иновации в Югоизточна Европа. Организатор на събитието, което се проведе в Солун на 16.06.24г. е..

публикувано на 17.06.24 в 15:38
Елена Начева, която вдъхна живот на с. Смоличано над Кюстендил

"Живей с любов" и "Пробуждане 2020" - елементи от съживеното село Смоличано над Кюстендил

На открито пред сградата на общината в град Кюстендил се излъчи съвместното предаване на Радио София и Радио Благоевград. Представяме ви Елена Начева, една дама, която след години живот по света, се завърна в Кюстендилско и в едно село с почти изчезващ живот, направи детско селище „Живей с любов“ за лагери и арт работилници. Тя съживява и..

публикувано на 17.06.24 в 15:32