Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столичната община търси нови възможности за изграждане на паркинги в София

Снимка: Георги Корнейков, БНР
"Имаме няколко форми на осигуряване на възможности за паркиране на столичани. Това са зоните за платено паркиране. Знаете, че първоначално те бяха посрещнати с недоволство, но в последствие живущите в зоните, където те са въведени, останаха доволни от това, че се въвежда ред в начина на паркиране.

Освен това голяма част от придошлите автомобили на ежедневно работещите в съответния квартал изчезнаха от улиците и успяхме в голяма част от тези квартали да освободим тротоарите за хората", казва адвокат Георги Георгиев - общински съветник и председател на Комисията по финанси и бюджет към Столичната община.

Общината от години работи по изграждането и на буферни паркинги.

“За да можем да свалим гражданите от автомобилите, нашата идея е да дадем възможност за паркиране в буферни паркинги, в обществени паркинги, близо до важни връзки на обществения транспорт”, казва Георгиев. 

Центърът за градска мобилност има важна роля в изграждането на някои от тези паркинги. Там, където може да се използва европейско финансиране, не е удачно да се използват средства на ЦГМ. Такива са всички буферни паркинги, които са изградени до метростанциите в София.

В момента в кв. “Надежда” се работи по изграждането на голям паркинг върху 4 декара. Работи се и по изоставен преди 30-35 години проект за голям паркинг на бул. “Сливница”.

Обсъжда се и проект за изграждане на обществени паркинги с частни инвестиции. Предвижда се на общински терени, след избран с конкурс инвеститор, да бъде изграден обществен паркинг, като инвеститорът може за период от 30 години да събира приходите от тази дейност.  

Общинският съветник Борис Бонев от гражданското сдружение “Спаси София” предлага интересно решение за монтажни (разглобяеми) паркинги, които дават възможност на общината на бъде по-гъвкава относно мястото, където да бъдат поставени паркинги.

“По принцип устойчивата мобилност в един град не трябва да бъде свързана с възможността всеки със своя автомобил да се придвижи, за да си свърши работата независимо къде в града.

Много по-богати и успешни градове от София са такива именно защото хората се придвижват с градски транспорт, пеша, с велосипеди, а не навсякъде с автомобили. Трябва да се търсят алтернативни форми на придвижване”, казва Борис Бонев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36