Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СОС промени линии на градския транспорт, нощният спира до 2021 г.

До Нова година нощният транспорт спира, реши СОС
Снимка: Георги Корнейков, БНР

В Столичния общински съвет беше разгледано предложението за оптимизиране транспортната схема на масовия градски транспорт след въвеждане в експлоатация на първия участък (метростанция „Красно село“ – метростанция „Хаджи Димитър“) от третия лъч на столичното метро.

„Ако се осъществи предложението, ще бъде изпълнено решение от 2019 г. за оптимизиране маршрута на тролейбус №7. Така ще се ускори придвижването му", коментира пред Радио София общинският съветник Карлос Контрера. Предвижда се промяна и по движението на тролей №8. Запазва се връзката на Сточна гара с южните квартали на София. Ще бъде открита нова тролейбусна линия №3 (Надлез „Надежда“-УМБАЛ „Св. Анна“), която при пълна синхронизация ще подпомага линия №5.

Закрива се автобусна линия №306.

До края на декември 2020 г. се преустановяват и четирите линии на нощния транспорт.

Промяната предвиждаше разреждането на разписанието и на колите на тролей номер 5, но това предложение отпадна още при обсъжданията в транспортната комисия. Вместо това се увеличават колите, обслужващи линия 5 и се удължава нейният маршрут.

С цел подобряване на транспортното обслужване в района на Окръжна болница се създава нова тролейбусна линия 3 . Удължава се и работното време на автобусите от и до Витоша.

Споделената автобусна линия 21/22, обслужваща селата Войнеговци и Подгумер ще бъде разделена на две линии, като по тях ще оперира частен транспортен оператор. Това предложение стана обект на остри дебати в общинския съвет, като според вносителите целта е да се подобри транспортното обслужване в Северните райони на столицата.

"Което се базира също и на предложение, както на кметове на села, така и на граждани" - каза Християн Петров от групата на ГЕРБ и СДС. Против се обявиха от "Демократична България"  и "БСП за България", а независимият общински съветник Борис Бонев обвини вносителите на доклада в лобизъм:

"Стана ясно, че преди да има решение на Общинския съвет фирмата вече е закупила нови автобуси и дори беше програмирала техните табели".

Нощният транспорт в София остава закрит до Нова година, решиха още общинските съветници. Аргументите - интересът към нощния транспорт е слаб, а приходите покриват по-малко от 20% от разходите.

И още - СОС прие проект за иновативен градски транспорт на повикване в кварталите Манастирски ливади изток и запад. Проектът е част от програма на Европейския съюз за предоставяне на ефективен и екологичен транспорт в градовете, като за целта ще бъдат закупени 5 електрически автобуса, които да създадат зелени коридори за бързо придвижване.

Въпреки че докладът беше приет с гласуване, имаше и възражения.

Чуйте мнението на един от вносителите Карлос Контрера и на Борис Бонев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Емил Спахийски

Тези, които си тръгват преди да са ни напуснали

Българският филм " Денят, в който тя ще се роди " е включен в официалната селекция на Международния фестивал на късометражното кино в Корча, Албания. Сценарият е на журналиста Емил Спахийски и румънския режисьор Богдан Мурешану, чийто последен филм "Новата година, която така и не дойде" е селектиран в състезателната секция "Хоризонти" на..

публикувано на 23.08.25 в 11:49

Серенисима и поредната ѝ Мостра

На 27 август започва едно от най-чаканите събития в света на киното - фестивалът във Венеция . Това е неговото 82 издание. Създаден през 1932 година, той е най-старият кинофестивал в света и един от трите най-престижни, наред с Кинофестивала в Кан и Берлинския международен кинофестивал. Провежда се в края на август и началото на септември на остров..

публикувано на 23.08.25 в 10:42

Ангел Джоргов, кмет на Самоков: "Стимулираме туризма целогодишно"

"Ретро изложение Самоков" се появява в календара с авто събитията на България. Тази година, на 23 август, ще бъде неговото първо издание, като централния площад в града ще домакинства проявата. Участието е от отворен тип, без предварителни записвания и на площада ще се допускат участници с ретро автомобили и мотори до изчерпване на местата. Веднага..

публикувано на 23.08.25 в 10:12
Мартин Джокин (на преден план)

Основните правила за безопасност при излизане или преход в планината

Подготовката за излет в планината не трябва да се подценява. Тя винаги трябва да е адекватна и сериозна, независимо дали човек се е запътил на кратък преход - да речем еднодневна разходка, или преход за няколко дни.  Това изтъкна пред БНР-Радио София началникът на отряда на Планинската спасителна служба в Дупница Мартин Джокин ,..

публикувано на 22.08.25 в 17:25

"Зелени библиотеки в парковете на София" ще премине и през район "Надежда"

Кампанията "Зелени библиотеки в парковете на София" ще премине и през район "Надежда". Инициативата ще се проведе на 23 август от 10.00 ч. до 14.00 ч. в Северен парк, съобщават от Столичната библиотека. Сред гостите на събитието ще бъдат поетите и музиканти Петър Чухов и Иван Христов. Специално за най-малките посетители програмата включва изпълнения на..

публикувано на 22.08.25 в 17:10

Интериорни дизайнери помагат на трънчани, останали без дом след пожара

Асоциацията на интериорните дизайнери в България (АИДБ) инициира кампания за подпомагане на населението в Община Трън, останало без домове, вследствие на пожарите в района. Организацията призовава своите членове, партньори и съмишленици за всякакъв вид помощ за възстановяване на засегнатите жилища и построяването на нови...

публикувано на 22.08.25 в 16:49

Центърът на София е с до 6°C по-горещ спрямо периферията. Защо и какво ще правим?

Градовете в България са засегнати все по-осезаемо от въздействието на климатичните промени, от по-дълги горещи вълни, от повишени температури и натрупване на топлина в плътно застроените зони. София не прави изключение от тази тенденция. Интересното е, че не само субективното усещане, но и учените вече говорят как в софийския център,..

публикувано на 22.08.25 в 16:25