Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Притеснения за външна и вътрешна намеса на изборите в САЩ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американците се готвят за президентските избори през ноември, след които ще стане ясно дали Доналд Тръмп ще остане още четири години в Белия сом. В една изключително нажежена обстановка някои от основните теми са Covid-19, борбата за расова справедливост и икономиката. Говори се и за опити за намеса във вота. 

Горещите дебати между Доналд Тръмп и кандидата на Демократическата партия Джо Байдън вещаят близки резултати от вота. Към момента Байдън се радва на преднина, но нищо не се знае. Годината все още е 2020-а изненади не са изключени... 

Вниманието е насочено и към и към опазване интегритета на самите избори след 2016, когато властите официално обвиниха Москва в опит да подкопае демократичните устои в страната. Пандемията е причина много хора да изберат гласуване по пощата, като самият Тръмп поставя под съмнение този начин за провеждане на вота.

Опасенията за чужда намеса все още са налице, но, според експерти, демокрацията в Америка е застрашена и от вътрешни сили, особено при изказвания от местни лидери, които се приемат като подкрепа за на крайно десни групи. При първия си президентски дебат с Байдън, Тръмп бе попитан дали ще заклейми групите защитаващия господството на бялата раса. Президентът не направи това конкретно като по въпроса за неофашистката организация Proud Boys отправи посланието: „Оттеглете се и бъдете готови.“ 

"Не е необходимо да гледате в далечината на спектъра, не е необходимо да гледате към крайно десни групи и дори към теории на конспирацията, за да видите намеса в изборите на местна почва. Доналд Тръмп - джуниър – синът на президента ,пусна политическа реклама, която призовава поддръжниците да „опазят бюлетината си“ и да се „присъединят към армия за президента Тръмп“ от негово име. Той смята, че радикалната левица подготвя почвата за „открадване на изборите“ от баща му. Ако имаме лидери, които всъщност поощряват военни действия от групи, които същество са частни отряди за всяване на ред – това е намеса в изборите, която е по-съществена от многото сериозните проблеми, които свързваме с хакерството спрямо машини за гласуване," казва Одри Кронин, преподавател в Колежа по международни въпроси към Американския университет във Вашинтон. 

"Част от това, което научаваш при изучаване на места като Украйна, Беларус или Балканите, e много изострената чувствителност, когато принципите на демократичните избори са били нарушени. Един от начините, по който изборите се нарушават е, когато действащият лидер отказва да се оттегли и вика на помощ своите милиции. Миналата седмица бе много алармираща и не заради Русия, а заради нас. Мисля, че трябва да внимаваме много при броенето на гласовете и темата „преброи гласа“ да е постоянна. Демокрациите правят именно това – преброяват гласовете. Също когато щатите решат да приемат гласуване по пощата федералното правителство не могат да им отнемат това право. Щатите провеждат изборите в тази страна,“  посочи Кийт Дардън, преподавател, специализиращ по политически въпроси в Евразия.

Властите и частни компании предприемат действия за осуетяване на разпространението на чуждо влияние онлайн, но въпросът е какво се прави за подклаждане на поляризацията у дома. Отправените призиви към симпатизанти на Тръмп да са по избирателните секции като „наблюдатели“ може да се приемат и като сплашване на гласоподаватели. На всичкото отгоре се още не е заявил твърдо, че ще приеме крайния резултат от президентските избори. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Мария Петрова

"Форум", 06.11.25: Когато ти говорят за здравеопазване, става дума за пари

Темите за българското здравеопазване и за парите му, за които винаги се говори заедно, отново назряха през последните дни. Затова на 6 ноември гост-коментатор във "Форум" е Мария Петрова, адвокат по медицинско право . Парите за заплати в здравеопазването : В бюджета на НЗОК е заложен минимален праг за възнагражденията - след промяната в..

публикувано на 06.11.25 в 18:34

"VOICE IT" се фокусира върху градските пространства за децата и младите хора

Национална мрежа за децата (НМД) и Младежка мрежа "Мегафон" организират на 14.ноември в София единадесетото издание на младежкия форум Voice It 2025 VOICE IT е най-голямата платформа в България, посветена на правата и активното участие на младите хора. Вече 11 години тя събира деца и младежи от цялата страна заедно с институции, експерти,..

публикувано на 06.11.25 в 17:27
Николай Кръстанов, Виктория Плачкова и Александър Йотов в студиото на БНР-Радио София

Защо и как ученици убеждават връстници за борба срещу вредното пушене

Както вече съобщихме, от сдружение "Национална школа по мениджмънт" в партньорство със столичния район "Възраждане" и 32-ро СУИЧЕ "Св. Климент Охридски" се изпълнява проект "Анти вейп" за обучения на ментори под надслов "Заедно срещу заплахата Вейп". След разговора с психолога Юлияна Добрева по темата, днес се срещаме с ученици, които са..

публикувано на 06.11.25 в 16:53

Национален конкурс за написване на сценичен монолог обяви драматургът Яна Борисова

Академията за творческо писане и арт тренинги на драматурга Яна Борисова обявява Национален конкурс за написване на сценичен монолог – инициатива, насочена към всички, които обичат театъра, думите и изкуството на живия глас. Конкурсът стартира на 15 ноември 2025 г., а крайният срок за участие е 25 декември 2025 г. Финалистите ще бъдат обявени..

публикувано на 06.11.25 в 16:45
Доц. Мария Юнакова

За последните 30 г. раждаемостта в България е намаляла с 33%

България разполага с изключително високо ниво на репродуктивна медицина, изтъкната днес експерти по случай Европейската седмица на фертилитета . Специално събитие, организирано от Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ), даде начало на националната информационна кампания "Инвитро в България". В него се включиха..

публикувано на 06.11.25 в 15:56
Рая Раева

Рая Раева: Кога промените в Закона за защита от домашно насилие ще влязат ефективно в сила?!

Над 20 жени са убити в България от началото на годината , в резултат на домашно насилие, сочи неофициалната статистика. Последният случай е от този уикенд в София. "Жертвата най-често е пострадала от своите най-близки хора - бивш или настоящ партньор или друг член на семейството. Има и случаи на насилие от син към майка си – коментира..

публикувано на 06.11.25 в 15:12
Тази година Малена и Тервел неслучайно бяха отличени и в Министерството на младежта и спорта

Тервел и Малена Замфирови водят битка в защита на алпийския сноуборд

Измина една от най-успешните години в историята на зимните спортове в България. Основна заслуга за това имат двамата млади сноубордисти - Малена и Тервел Замфирови. През месец март 2025, 20-годишният Тервел Замфиров влезе в историята на спорта, като първия българин с медал, и то златен, от световно първенство на FIS - международната федерация по..

публикувано на 06.11.25 в 14:57