Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Куку и д-р Пипи връщат блясъка в детските очи чрез силата на смеха

Снимка: Христо Русев

Да връщат блясъка в детските очи чрез силата на смеха – това са превърнали в своя професия героите ни днес. Д-р Куку и д-р Пипи са медицински клоуни, които се срещат с малки пациенти, настанени в 5 столични болници. 

Янита Кирова и Ива Лапатова доказват, че болниците могат да не се асоциират само с "лошото", а да бъдат място, където децата да се усмихват и да получават щастие. Започват да работят като медицински клоуни още докато са трети курс в НАТФИЗ.

“Създадохме смешната лечебница на д-р Куку и д-р Пипи, като бате Николай. Той ни даде тези имена. Малко по малко започнахме да развиваме нашата смешна лечебница и да разпространяваме и да поемаме работа в много повече болници”, казват те.

Професията медицински клоун е разпространена, ценна и високоуважавана в доста страни по света. Все още е малко известна в България.

Д-р Куку и д-р Пипи, обаче с не малки усилия се стараят да променят това. “Една от основните идеи на медицинския клоун е, че той влиза във всяка една стая поотделно и работи индивидуално с всяко едно дете. Това е един вид терапия”, допълват смехотерапевтите.

Медицинският клоун помага както на децата, като прави болничната обстановка по поносима за тях, така и на лекарите, за да извършат процедурите си по-лесно. Клоуните могат да помогнат и на родителите да се успокоят - с разговор, с присъствие или с игра. 

Да бъдат децата емоционално стабилни – това е важно за всички, които полагат грижи за тях. Д-р  Куку и д-р Пипи боравят с най-безопасното и ефективно лекарство – смехът, идващ от искрената загриженост към здравето на онези, чийто живот едва сега започва. Тяхната работа не е по задължение, а по съвест и отговорност, които трябва да послужат като пример за всеки от нас.

Чуйте цялата история на доброто в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Милен Любенов

"Форум", 26.11.25: Въпреки уверенията за стабилно управление, под повърхността има напрежение

В средата на седмицата горещите, актуални теми във "Форум" коментира доц. Милен Любенов , политолог и преподавател в Софийския университет: Второто четене на бюджета Заседанието на Бюджетната комисия започна със скандал Защо от много страни се сипят мнения, че бюджетът не е добър, но управляващите са невиждано неотстъпчиви?..

публикувано на 26.11.25 в 18:40

От 1 декември НС няма използва зоната за охрана на пл. "Св. Ал. Невски"

От 1 декември 2025 г. парламентът няма да използва зоната за охрана, обособена на площад "Св. Александър Невски“ към историческата сграда на Народното събрание. Това става ясно от писмо на председателя на Народното събрание Рая Назарян до министъра на вътрешните работи Даниел Митов. Зоната за охрана около сградата на Народното събрание..

публикувано на 26.11.25 в 17:50

Офталмолози от Александровска болница преглеждат ученици в Перник

Екип офталмолози от Александровската болница преглеждат ученици в Перник. Скринингът е по инициатива на кмета Станислав Владимиров и началника на Клиниката по очни болести в университетската болница проф. Александър Оскар. Прегледите са безплатни. Те започнаха днес и ще продължат и през следващите два дни, като се очаква около 1500 ученици да..

публикувано на 26.11.25 в 17:44
Ники Априлов

Ники Априлов: Не е важно да си на първо място, а да си на своето място

Половин век живот, посветен на културата. Актьорът и режисьор Ники Априлов разказа за самото начало и развитието в своя целеустремен артистичен път, гостувайки във вечерния блок на БНР-Радио София . Работата му с деца започва в съвсем младите му години, далеч преди масовата тв публика да го опознае като двигател на "Като лъвовете".  Като актьор..

публикувано на 26.11.25 в 17:19

МТ: Готови сме да посрещнем туристите през зимния сезон

Министерството на туризма (МТ) организира и проведе поредица от работни срещи, посветени на подготовката и цялостната оценка на готовността на курортите за предстоящите зимни месеци. На трите проведени срещи са присъствали институции, държавни и общински органи, а основни цели са осигуряването на безопасна база, която да привлича все повече туристи...

публикувано на 26.11.25 в 16:29
Снимки: Златина Петкова

Унизително ниски заплати и зоните за паркиране и днес изкараха хора на протести

В "триъгълника на властта" в София, заключен между сградите на Президентството, Министерския съвет и Народното събрание недоволството си от липсата на адекватни политики в отделни сектори и срещу унизително ниските възнаграждения на заетите в държавните структури бе изразено с общ протест на няколко синдикални секции към КТ "Подкрепа"...

публикувано на 26.11.25 в 15:48

Отбелязваме 100 години от рождението на режисьора Милен Гетов

С прожекция на "Живот като на кино" и "Тайфуни с нежни имена", на 6 декември, от 14.00 часа, в кино "Одеон", ще бъде отбелязана 100-годишнината от рождението на режисьора Милен Гетов. Той е роден на 6.12.1925 г. в семейството на адвокат и учителка. Като наборен войник заминава на фронта и е военен кореспондент на в. "Фронтовак" и "Часовой", по..

публикувано на 26.11.25 в 15:48