220,4 млн. лв. ще бъдат отделени за всички дейности по почистването на Столичната община през 2021 г. План-сметката, която е внесена за обсъждане, включва всички дейности по събирането и обезвреждането на отпадъци, лятното и зимно почистване на улици и публични площи, рекултивацията на затворените депа и др.
С 24% се увеличава площта на улици и обществени места, които ще бъдат измивани през следващата година. Така общата им площ достига 95 495 дка.
3,2 млн. лв. повече се залагат за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване, като общата сума за годината е 88,4 млн. лв.
73 млн. лв. са предвидени за събиране на битовите отпадъци, което е с 6 млн. лв. повече от настоящата година. Данните показват, че в последните 3 години обемът на събрани и транспортирани отпадъци се е увеличил с 11%.
Столична общината задължи фирмите, които отговарят за почистването, да работят с изцяло нова техника с най-високия екологичен стандарт ЕВРО6, както и да осигурят малка техника за чистене на тротоари и улици с електрическо или хибридно задвижване.
За предотвратяване на нерегламентираното горене на гуми в договорите на почистващите фирми е предвидено и събирането на излезли от употреба гуми, оставени на публични площи.
Размерът на такса битови отпадъци за поредна година остава непроменен, като с по-добра събираемост се залага увеличение от 3,2 млн. лв. на План-сметката за чистота.
Таксата за недвижими имоти на граждани и за жилищни имоти на предприятията се запазва в размер на 1.6 ‰ върху данъчната оценка. Непроменен остава и размерът на таксата за нежилищните имоти на предприятията – 10 ‰ върху отчетната стойност.
До 30 ноември т.г. искане трябва да подадат юридическите лица – предприятия и фирми, които желаят през 2021 г. да плащат такса смет според количеството отпадъци или с пряко договаряне, напомнят от Столичната община.
От Общинска банка са изпратили предизвестие за прекратяване на договора със Столичната община. От администрацията на местната власт в София уверяват, че ще се предприемат всички необходими действия за осигуряване на плащанията след изтичане срока на предизвестието. През миналата седмица се очакваше след доклад от екипа на кмета Васил..
Пазарът на жилищните имоти продължава да расте през второто тримесечие на годината . Сделките са се увеличили с 10% в София и средно за страната с 3% . На прага на влизането в еврозоната се купува стихийно и импулсивно , което вдига цените с около 20% от началото на годината, наблюдават експерти и предупреждават за повече предпазливост и..
Десислава Иванчева е помилвана от вицепрезидента Илияна Йотова и излиза от затвора в Сливен. Това потвърди бившата заместничка на Десислава Иванчева Биляна Петрова, която бе осъдена заедно с Иванчева, и пусната предсрочно поради тежко здравословно състояние. До това развитие се стига, след като съдилищата отказаха условно предсрочно освобождаване...
В сградата на диагностично-консултативен център (ДКЦ) № 17 вече работи отворен Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), който е подходящ за изследвания при пациенти с клаустрофобия, деца, бременни жени и хора в инвалидни колички. Апаратът осигурява отлична диагностична прецизност. Той покрива над 80% от клиничните изследвания, извършвани със затворен..
Допълнително ще бъдат пуснати помпи на р. Струма за осигуряване на повече вода за Кюстендил, заявяват работещи в дружеството "Кюстендилска вода". Както БНР съобщи, от снощи беше въведен режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък и близките села Пиперков Чифлик и частично в с. Слокощица. Централната градска част..
Пожар предизвика задимяване в района на столичния булевард "Aкадемик Иван Евстратиев Гешов" близо до кръстовището с булевард "Цар Борис III". Пет пожарни автомобила са на мястото на тежкия инцидент. По първоначална информация гори покрива на жилищна кооперация. Хората в съседната сграда са евакуирани, предаде БГНЕС.
Съветът за електронни медии (СЕМ) одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на СЕМ и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от екипа на Радио..