Плодовете, изядени в неподходящо време, могат да нанесат повече вреди на тялото отколкото ползи, предупреждава Римма Мойсенко, диетолог и терапевт в Московска клиника, цитирана от Sputnik.
Идеята за безусловните ползи от плодовете е заблуда, точно както надеждата на много хора, че плодовете могат да им помогнат да отслабнат или да поддържат стройна фигура.
В никакъв случай не трябва да замествате обичайното хранене изцяло с плодове, тъй като подобни експерименти нарушават метаболизма на липидите и въглехидратите в организма, подчертава лекарят. Особено опасно за здравето е да се подлагате на изцяло плодова диета вечер.
Да приемем, че човек обядва, след това остава късно на работа, огладнява, решава да не вечеря и „залъгва глада си” с плодове. Не бива да правите това редовно, съветва Мойсенко. Замествайки вечерята си изцяло с плодове, можете да доведе до хормонални смущения, водещи до наддаване на тегло, предупреди тя.
"Плодът засяга мозъчната кора и той спира да усеща хормона лептин, който регулира енергийния метаболизъм. Лептиновата резистентност е усложнение, при което мозъкът не разбира колко енергия има, започва да я пести и съхранява", обясни диетологът.
Като цяло яденето на плодове следобед е нежелателно, каза тя. По-добре е да ги включите в диетата си, като се фокусирате върху първите часове след закуска и ги комбинирате с други храни.
"Можете да ядете твърд плод, не повече от един на ден, преди обяд и до час и половина след закуска. Ако консумирате плод като междинна закуска добре е да правите комбинации със зеленчуци - например круша с цвекло или ябълка с моркови", препоръчва диетологът.
Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят повече хора, отколкото са регистрирани официално. Това разясни пред БНР-Радио София Георги..
Днес в повечето райони ще е предимно слънчево, но на места в котловините и в равнините ще се задържи мъгливо. След обяд временно видимостта ще се подобрява, но от югозапад облачността, средна и висока, ще се увеличава. Почти тихо време. Максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, значително по-ниски в районите с трайна мъгла, в София - около..
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..