Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Пластичен метаболизъм” поддържа тялото във форма

Снимка: BenefitSystemsBulgaria
Хората, които искат, но не могат да отслабнат, често се оплакват от „бавен метаболизъм“ или „лоши гени”.

"Трябва да говорим не толкова за "бърз" или "бавен" метаболизъм, въпреки че това са подходящи термини, колкото за висок или нисък разход на енергия. Има и друга концепция – за така нареченият „пластичен метаболизъм”, при който тялото лесно преминава от съхранение на енергия към изразходването й", казва Михаил Гинзбург, доктор на медицинските науки и диетолог.

Има хора, които трябва да се хранят по-често, но не могат да изразходят натрупаната енергия. При други, напротив - лесно понасят дълги паузи между храненията, могат да хапнат веднъж или два пъти на ден и това им е достатъчно. Отслабването е по-лесно за тези, които имат пластичен метаболизъм, тоест лесно „превключват” към разход на енергия.

"Това са предимно по-млади и психологически отворени хора, които обичат да се движат повече, енергични са и използват всеки момент да прекарват времето си на открито, в движение. Такива хора обикновено не напълняват, независимо от хранителните си навици”, коментира Гинзбург.

Според него най-простите средства за стимулиране на „пластичния метаболизъм” са пълноценният сън и повишената физическа активност: разходки, по-енергично и бързо ходене, домашни упражнения и елементарни водни процедури, например кратък душ с хладка вода.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Австралия,  Uluru

Адресите на любовта - Мариана Мелнишка и доц. д-р Александър Геров

Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...

публикувано на 19.04.25 в 14:00

Боядисват и играят заедно, създават приятелства

За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..

публикувано на 19.04.25 в 10:25

Локацията ни е свободна, сцената ни е открита

Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".

публикувано на 19.04.25 в 10:07
Софийската премиера на книгата е насрочена за 19 май

Петър Чухов: Поезията може да се представя на сцена!

Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..

публикувано на 18.04.25 в 18:41
Карта на температурните отклонения от нормата в света за март 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S

Експерт: Реалността чука на вратата, затоплянето не бива да се игнорира!

Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.  Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..

публикувано на 18.04.25 в 17:16
Корицата е с илюстрация от българската статия

Български учени правят крачка в разгадаването защо клетките се делят неправилно

Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..

публикувано на 18.04.25 в 15:34
Протестиращи пред посолството на Салвадор във Вашингтон с искане Килмар Абрего Гарсия да бъде върнат обратно в САЩ

Напрежение между изпълнителната и съдебната власт в САЩ заради затворник в Ел Салвадор по погрешка

Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..

публикувано на 18.04.25 в 15:15