Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Топлофикация София" иска скок на парното и топлата вода с 15 % от юли

Снимка: БГНЕС

"Топлофикация София" е поискала парното и топлата вода да поскъпнат с 15% от юли, а токът, произведен от нея по комбиниран начин - с 32%.

Това става ясно от публикуваните на страницата на Комисията за енергийно и водно регулиране заявления на топлофикациите. Исканото увеличение при останалите дружества е между 5 и 71% за топлоенергията. До края на миналия месец всички дружества трябваше да внесат в енергийния регулатор своите искания за промяна в цените на произвежданите от тях топлоенергия и ток.

С писмо Столичната топлофикация тогава е поискала от Комисията отлагане с няколко дни, а поисканите от нея цени стават ясни сега, след публикуването им от регулатора и предвиждат 15-процентен скок на парното и топлата вода. Втората по големина топлофикация - Пловдивската, още в края на март обяви, че ще поиска да продава топлоенергията си с 23 на сто по-скъпо.

За най-голям скок настояват топлофикациите във Велико Търново - 71% и в Перник - с 61%. От дружеството във Враца изчисляват, че при тях увеличението трябва да е с 41 на сто, в Бургас - с една трета, а в Плевен - с 16 процента. Най-малко поскъпване са поискали Варненската топлофикация - със 7 на сто, и Сливенското дружество - 5 процента.

При произвеждания по високотехнологичен начин ток исканията за поскъпване се движат между 17 и 40 процента. Тези заявления на топлофикациите енергийният регулатор ще разгледа през месец юни, но досегашната практика сочи, че дружествата искат доста по-високи цени от тези, които накрая Комисията за енергийно и водно регулиране постановява.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започват изпитанията на първият от общо осем нови влака за столичното метр

Започват изпитанията на първият от общо осем нови влака за столичното метро. Първият от осемте нови влака за столичния метрополитен беше приет в края на юли след проведена съвместна среща между представители на чешкия производител и специалисти от "Метрополитен" ЕАД, в гр. Пилзен, като на тази база стартират техническите изпитания на полигона VUZ във..

публикувано на 08.08.25 в 18:25
УМБАЛ

Търсят с конкурс директори за УМБАЛ Света Анна" и за други болници

В Окръжната болница (УМБАЛ "Св.Анна") в София е обявен конкурс за избор на изпълнителен директор и на представител на държавата в съвета на директорите. В университетската болница "Пловдив" процедурата е за избор на целия състав на борда на директорите - трима души.  Преди няколко седмици здравният министър д-р Силви Кирилов обяви, че..

публикувано на 08.08.25 в 14:46

Невиждана конкуренция сред кандидатите за сметопочистване в София

Обществените поръчки за сметопочистването и извозването на отпадъци в София привлякоха силен интерес, констатират от Столичната община. Общо 15 оферти от 11 различни фирми (някои в консорциуми) са подадени за 7-те обявени позиции . Участва фирма от чужбина, както и няколко по-малки, които досега не са участвали в сметопочистването на..

публикувано на 08.08.25 в 14:38

Започва ремонт на моста при жп линията в столичния квартал "Обеля“

От 23.00 часа на 8.08 започва изпълнението на строителни дейности на пътното платно на бул. "Ломско шосе“ в участъка  от ул. "107“ до бензиностанция "ЕКО“ /моста при ж.п. линията в ж.к "Обеля“. Участъкът не е ремонтиран през последните години и е в лошо състояние. Целта е да се подобри пропускливостта и безопасността на съоръжението. По време на..

публикувано на 08.08.25 в 11:38
ремонт

Временно затварят за движение участък от локалното платно на бул. "Арсеналски"

От 11.08.2025 г. до 24.08.2025 г. (включително) се забранява влизането на пътни превозни средства по локалното пътно платно на бул. "Арсеналски“ между бул. "Черни връх“ и ул. "Борис Пожаров“, заради строително-монтажни дейности, съобщиха от Столичната община. За същия период тролеите от линии 6 и 7 и автобусна линия 108 и Х9 ще се движат по..

публикувано на 08.08.25 в 07:55
Васил Терзиев

Първа същинска стъпка за възстановяване на Симеоновския лифт

Кметът на София Васил Терзиев  обяви, че първата същинска стъпка за възстановяване на лифта е реализирана и общината е получила от собственика на лифта "Витоша ски" АД проект за възстановяване на въжената линия. Това е първата стъпка в изготвената от общината пътна карта за възстановяване на лифта. Проектът обаче стига до общината със..

публикувано на 07.08.25 в 17:42

Голяма част от София е без топла вода заради авария и профилактика

Заради аварии или ремонти голяма част от столичани нямат топла вода.  От страницата на Топлофикация "София" става ясно, че утре се очаква да бъде отстранена аварията и да бъде възстановено топлоподаването на кварталите, които от вчера са изцяло без топла вода.  Това са "Сердика", "Разсадника", "Илинден", "Гевгелийски", "Западен парк" и "Красна поляна"...

публикувано на 07.08.25 в 15:41