Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Някои тестени изделия крият сериозна опасност за здравето

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Диетолози предупреждават за опасността, която крият някои тестени изделия, като макарони и спагети, при многократната им топлинна обработка.

Всичко зависи от това от какво са направени макароните. Пастата от твърда пшеница, която е с много високо съдържание на протеини, е сравнима с млечните продукти или някои видове месо.

"Много полезни са изделията от елда, соевите и оризовите спагети. Пастата от типово брашно наскоро стана много модерна, тъй като не е калорична, а съдържа много витамини и хранителни вещества, от които се нуждаем", посочва диетологът Мариат Мухина, цитирана от БГНЕС.

Ако човек не страда от затлъстяване или метаболитни нарушения, може спокойно да включи тези тестени изделия в менюто си. Но трябва да се помни, че е по-добре да ядете спагети от мека пшеница само през първата половина на деня, така че да има време да изразходите придобитата енергия.

"Препоръчително е да вечеряте с паста от твърда пшеница, особено ако заспивате трудно, тъй като аминокиселините, които съдържа ястието подпомагат синтеза на невротрансмитери. Те имат седативен ефект върху нервната система", обясни лекарят.

Диетологът съветва винаги да се яде само прясна паста, а не тази, която е останала от вчера и се налага да се подгрява отново. "Пастата трябва да се яде прясна, защото ако я загреете след време – особено в микровълнова фурна, тя вече съдържа свободни радикали. Това са вещества, които причиняват мутации в клетките и ще са необходими "планини" от антиоксиданти, за да бъдат отстранени от тялото, като се неутрализира вредата от тях", предупреждава Мухина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57

13-ото издание на Форум "Стажове" е открито в ТУ-София

Техническият университет в София организира тридневен   форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен.  За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..

публикувано на 08.04.25 в 12:39
Художникът пред свои творби от изложбата

Валентин Ангелов: "Понякога вали през април" не само в Тоскана

Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..

публикувано на 08.04.25 в 11:59
Кадър от филма Сам сред вълци

Документалният филм "Гец" – съкровен разказ за живота на актьора Георги Георгиев - Гец

Документалният филм "Гец" е посветен на големия български актьор Георги Георгиев - Гец – един от най-сниманите актьори в киното и сред стожерите на Народния театър. Във филма историята на Гец е разказана от неговия син – Данаил Георгиев, който е известен композитор на филмова музика и живее в САЩ. Данаил се доверява на екипа и предоставя личен..

публикувано на 08.04.25 в 11:43

Овошките в Кюстендилско пострадаха сериозно заради студа

В Кюстендилско са сериозни пораженията по овошките, нанесени тази нощ от студа.  Според специалисти минусовите температури са унищожили цъфналите на места дървета. Най-критични са часовете в ранната сутрин за овощните дървета. Щетите са повсеместни, каза проф. Димитър Домозетов - дългогодишен директор на Института по земеделие край Кюстендил, сега..

публикувано на 08.04.25 в 11:17

За 4 години: 1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник

1389 кучета са осиновени от общинския приют в Перник за периода от 2020 до 2024 година, съобщиха от пресцентъра на община Перник. От началото на тази година нов дом са намерили още 47 кучета, а рекордът е от 2021-ва, когато осиновените кучета са били 422. Осиновяването от общинския приют в Перник е напълно безплатно. Всички животни, които се предлагат..

публикувано на 08.04.25 в 10:09