Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Август 2021-ва е обявен за юбилеен месец на Родопската теснолинейка

Снимка: личен архив

Месец август 2021-ва година е обявен за юбилеен месец на Родопската теснолинейка.През 1921г., преди сто години е направена първата копка на това атрактивно съоръжение, а на 2-ри август 1926 година, преди 95 години, точно в 11 часа, потегля първият влак в историята на теснолинейката. След гара Саранбей влакчето спира на гара Варвара, спирка Баните, гара Дорково, спирка Бакърджийски хан, гара Долене, спирка Дренов дол, гара Чуката и слиза в последната гара Лъджене-Каменица. Пътуването трае 3 часа и 22 минути.

Линията, проектирана от инж. Стоян Митов е с обща дължина 124,7 км. Тя свързва Горнотракийската низина, Родопите, Рила и Пирин.

 По пътя си минава през живописното дефиле на Чепинска река, пресича Чепинското корито и се устремява към Аврамовата седловина, която разделя Рила и Родопите. Именно тук се намира и най-високата гара на Балканския полуостров - гара Аврамово, на 1267 м. над морското равнище.

Родопската теснолинейка

От там по поречието на река Места теснолинейката достига до полите на Пирин, където е и крайната ѝ гара Добринище.

На 30-ти юли 1939 година се открива отсечката до гара Белица, като общата дължина на линията от днешен Септември вече е 101 километра. Тогава самият Цар Борис III кара празничния влак. Това събитие остава в съзнанието на местното население – двете чудеса: цар и влак – заедно.

Кристиан Ваклинов от сдружение „За теснолинейката“, поясни в ефира на Радио София, че той не се възприема като „спасител“ на теснолинейката, а по-скоро заедно с неговите съмишленици от сдружението се борят да популяризират линията, което само по себе си я опазва и подпомага нейното по-добро бъдеще.

Той разказа за детските си спомени, когато родителите му са му показвали теснолинейката от гара Пазарджик, а първото му впечатляващо и вълнуващо пътуване с приятели е било през 2010г.

Кристиан Ваклинов разкри в ефира и как ще бъде отбелязан юбилеят на теснолинейката. Ще бъдат организирани цели 5 специални атракционни пътувания през август – на 1-ви, 7-ми, 14-ти, 21-ви и 28-ми. На изброените дати ще може да пътуваме с специален влак до най-високата жп гара на Балканите, с нетрадицонни спирания на не толкова познати спирки.

 Влакът ще включва освен обичайните пътнически вагони, и товарни, каквито смесени композиции са били ежедневие по линията в началото на двадесети век до спирането на товарното движение. За да бъде удоволствието по-голямо, ще има и добре зареден бюфет-вагон.

За повече информация, предоставяме и сайта на сдружение „За теснолинейката".

Чуйте подробности от разговора на Боян Бочев с Кристиан Ваклинов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йога не е само за постелката, а за самия живот

На 21 юни отбелязваме Международния ден на йога – ден, посветен на древната практика, която обединява тялото, ума и духа. Във всички български градове ще има време и място за честване на този ден, съобщи пред БНР-Радио София Вера Захариева - председател на Българската федерация по йога (БФЙ). В София това е предвидено да..

публикувано на 13.06.25 в 12:01

За тази есен Bulgarian Cartrader готви албум и турне, ще мине и през София

В "Дневна доза Musicology" Мартен Роберто днес ни среща с българския музикант Даниел Стоянов, известен и като Bulgarian Cartrader. Той е в студиото си в Берлин и завършва миксинга на следващ албум (след този от 2022 г.). Ще бъде готов и предложен на меломаните през октомври и ли ноември. Той припомни значението на текста, че..

публикувано на 13.06.25 в 09:45

19 тежки катастрофи за денонощие

19 тежки катастрофи са станали през изминалото денонощие у нас, като в тях няма загинали. Това съобщават от Пътна полиция. МВР продължава с интензивните проверки по пътищата на страната, обясни Димитрина Иванова от Пътна полиция. "Обстановката в спокойна. Наблюдава се натоварване в основните направления на автомагистралите от тежкотоварни..

публикувано на 13.06.25 в 09:02

Частични местни избори в столичните райони "Слатина" и "Искър", както и в с. Мрамор на 15 юни

На 15 юни (неделя) в столичните райони "Слатина" и "Искър", както и в с. Мрамор (район "Връбница") , ще се проведат частични местни избори . Секциите, в които ще се проведат избори в район "Слатина", са общо 85, като само в една секция няма да има възможност да се гласува на машина. Район "Искър" разполага със 77 избирателни секции, а..

публикувано на 13.06.25 в 08:26
В столичния парк „Възраждане“

Топло като вчера - до 27° в София, но още по-приятно

Днес ще бъде предимно слънчево. По-значителни увеличения на облачността, след обяд купеста и купесто-дъждовна, ще има над Източна България и там на отделни места ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 27° и 32°, в София – около 27° . По Черноморието преди обяд ще бъде..

публикувано на 13.06.25 в 07:15

Екстремните жеги - нарастващ риск за хората

Смъртоносните последици от екстремните жеги са нарастващ риск за хората. Това твърди гигантът в презастраховането Swiss Re, добавяйки, че жегата е убила повече хора, отколкото земетресенията, наводненията и ураганите, взети заедно, предава АФП, цитирана от БГНЕС. “До половин милион души по света умират всяка година от последиците от екстремните..

публикувано на 12.06.25 в 19:01

"Форум", 12.06.25: След матурите по БЕЛ - какво показват резултатите

В предпоследния ден от седмицата, водещият на коментарното предаване "Форум" Лъчезар Христов, заедно с коментаторите арх. Веселин Алексиев и Деян Драгиев, обсъдиха следните теми Ваня Григорова напуска групата на БСП в Столичния общински съвет - блокажът на кмета от СОС; Политическите сблъсъци и разпределянето на властта в Столичната община;..

публикувано на 12.06.25 в 18:40