Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските гласове от Марсиак

Роберто Фонсека с Нови Български гласове на живо в Марсиак
Снимка: Явор Ганчев/Джаzz+ концерти

Радио София имаше привилегията да ви представи световната премиера на последния проект на кубинския композитор и пианист Роберто Фонсека. Това се случи преди месец в София. Тогава го чухме заедно с останалите участници – хорът „Нови български гласове“, заедно с диригента - проф.Георги Петков. Да напомним, че те са носители на Латино-Грами за предишния си проект с испанския фламенко певец Арканхел. Проектът им започна преди десетина години във Второ студио на БНР.

Във втория августовски „Слънчев джаз+“ ще чуем голяма част от концерта на Роберто с „Нови български гласове“. Датата - 1 август, мястото - един от най-големите и престижни френски фестивали, Марсиак. Концертът бе еднократно стриймнат от колегите и приятели от френското национално обществено радио – програма „Франс Мюзик“.

Освен на авторските парчета на Роберто, в които той включи момичетата и техния диригент, ще се насладим и на неговия принос в превода на в джаз-идиом на „Вечеряй Радо“, „Девойко мари хубава“ и още две прекрасни традиционни български мелодии. И понеже няма как всички те да влязат в почти едночасовото ни предаване, даваме и линк към видеото на една от тях.

В анонса на петъчното предаване тук ще можете да чуете разказа на Фонсека за зараждането на проекта пред микрофона на Алекс Дютил и да го прочетете в превод. Колкото до фестивалната атмосфера - заглавната снимка обещава галерия с фотографиите от сцената и зад нея на един от българските им продуценти, Явор Ганчев („Дюкян Меломан/Джаzz+ концерти“).

Нощта наистина е млада, дори и в Марсиак! Петък, 13 август след последните вечерни новини в Радио София с повторение 6 часа по-късно, след първите сутрешни. Единствено интегрално слушане на концерта ще е достъпно в съботната вечер (14.8) от 22 ч. в стрийм „Дуенде“ на БНР/Радио София.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джойс ДиДонато

Американската оперна звезда Джойс ДиДонато пред БНР

Очакваме първото гостуване у нас на голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато .  На 31-и май ще бъде рециталът й "Кралицата" в партньорство с пианиста Крейг Тери в зала "България". С него ще завърши вторият сезон на поредицата “Съкровени гласове“, в която българската оперна дива Соня Йончева представя свои звездни колеги на..

публикувано на 21.04.25 в 07:02

"Обратно към корените" на джаз-музиката ни повежда Биг бенда на БНР

"Обратно към корените“ на джаз-музиката ще поведе Биг бенда на БНР своята публиката на 24 април, четвъртък, от 19.00 часа в Първо студио на Радиото. За новото издание на една от най-обичаните поредици на Бенда диригентът Антони Дончев е подготвил програма с пиеси от репертоара на състава, създадени от емблематичните автори в различни периоди от..

публикувано на 15.04.25 в 08:35

Тамбурица, цимбал, лира и гайда в "Ритъмът на Балканите"

„Ритъмът на Балканите“ на  Оркестъра за народна музика на БНР   под диригентството на  Димитър Христов ще огласи Първо студио на Българското национално радио на 10 април, четвъртък, от 19.00 ч. Сръбска тамбурица, румънски цимбал, критска лира и българска гайда ще звучат в десетото издание на най-успешния проект на оркестъра. През..

публикувано на 09.04.25 в 13:52
Tate McRae

Tate McRae с втори №1 в българския радио чарт на Radiomonitor

Една от най-горещите глобални звезди достигна за пореден път върха в Българския еърплей чарт на Radiomonitor. Канадката Tate McRae скочи от номер 6 до върха със " sports car " в изброяването за периода 28 март - 3 април. Tова е второто ѝ стъпване на първото място след като през ноември 2023-та изкара две седмици на №1 с greedy - парче,..

публикувано на 08.04.25 в 13:37

Първи концерт на първия Биг Бенд на Музикалното училище в София

Тромбонистът (но и ръководител на Биг бенда) Велислав Стоянов гостува в Радио София, за да разкаже повече за концерта на 8 април. Разговорът започва с кратко интересно уточнение каква е разликата между духовия оркестър, в който има и дървени духови инструменти, брас бенда и биг бенда. Както обобщи нашият гост по своя неподражаем маниер "Биг бендът е..

публикувано на 07.04.25 в 12:48

Графа и Дара Екимова на върха на българския радио чарт на Radiomonitor

За пръв път от близо три години насам най-излъчваната песен в ефира на България по данни на Radiomonitor e дело на родни звезди. В своята пета седмица в топ 50 на чарта "Нито миг" на Графа и Дара Екимова се изкачи до №1 . Горещият български хит сложи край на 11-седмичната доминация на глобалния шампион APT на ROSÉ и Bruno Mars. За..

публикувано на 02.04.25 в 12:25

Почина барабанистът на "Щурците" Георги Марков

След кратко боледуване, на 73-годишна възраст почина легендарният барабанист на “Щурците" Георги Марков. Това съобщиха на фейсбук страницата на музикалното тв предаване "Моят плейлист". Музикантът е починал след кратко боледуване днес, в ранния следобед.  Марков се присъединява към "Щурците“ през 1974 година по покана на Петър Гюзелев и Кирил..

публикувано на 01.04.25 в 19:38