Експертният съвет към Министерството на здравеопазването ще заседава извънредно днес. Очаква се, вирусолозите и имунолозите, които влизат в състава, да предложат затягане на противеидемичните мерки.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кънчев преди дни изпрати доклад до министъра на здравеопазването, в който предлага да бъдат определени допълнителни противоепидемични мерки.
Той предлага достъпът до редица дейности и обекти с обществено предназначение да се осъществява чрез представяне на сертификат за ваксиниране, за преболедуване, или за изследване с бърз антигенен тест или с PCR, каквато е практиката в редица държави на ЕС.
Алтернативно, ако не се възприеме въвеждането на зелен сертификат, да се определят допълнителни ограничения в капацитета и прекратяване на определени дейности, подробно посочени в доклада на ГДЗИ, се казва още в предложението.
При достигане на 14-дневна заболяемост над 500 на 100 000 население на общинско ниво да се въвежда обучение в електронна среда по график и недопускане на повече от 50% от паралелките в присъствено обучение.
При отсъствие на над 20% от учениците от училище и/или поставени под карантина над 30% от паралелките в дадено училище в община преминаване на обучение в електронна среда по график.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова също заяви, че ще предложи въвеждането на по-строги противоеидемични мерки.
На извънредното заседание днес ще бъдат обсъдени всички предложения.
Топлофикационните дружества в София, Враца и Велико Търново искат ударно увеличение на цените на топлата вода и парното от 1 юли. От асоциацията на топлофикационните дружества смятат, че КЕВР няма да одобри исканите драстични увеличения. Според направените предложения рекордно поскъпване заявяват топлофикациите във Враца и Велико..
Най-важното в София не са сградите, улиците или историята, най-важното са хората, затова честит празник, столичани – на вас, които давате пулса и духа на града. Това написа във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев по повод отбелязването на 146 години от обявяването на София за столица на България. По думите на Терзиев, това е повод да..
На 3 април се навършват 146 години от обявяването на София за столица на България . По този повод Столичната община организира празнични събития – документални изложби на открито в Градската градина и в градина "Кристал", концерти, инициативи за деца. От 12.30 ч. в Градската градина пред Народен театър "Иван Вазов" концерт ще изнесе..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви зам.- кметът по екология Надежда Бобчева. Причината за отказа на Общината е установено за пореден път смесване на битовия с опасния медицински отпадък. Преустановено е приемането на болничен..
Общинските жилища в София да се отдават на публичен търг, а наемите да са на пазарни цени - това предвижда проект на наредба за продажбата и отдаването под наем на столичните общински жилища, която ще бъде публикуване за обществено обсъждане. На по-ниски цени ще могат да се наемат общински жилища от социално слаби, хора с увреждания и самотни..
Столичани сигнализират за сграда, която се руши и представлява сериозна опасност за преминаващите. Къщата се намира на бул. "Андрей Ляпчев" 4, в непосредствена близост до тротоар, който ежедневно се използва от граждани. Съществува опасност от падащи отломки, а поради липсата на обезопасителни мерки, пешеходците могат да бъдат наранени...
Над 412 210 собственици на имоти и автомобили в София вече са платили местните си данъци за 2025 г. в пълен размер и така са получили 5% отстъпка, съобщават от Столичната община. От началото на годината общо 454 326 физически и юридически лица са се издължили към местната хазна частично или напълно. От тях 88 356 собственици са платили стари..