Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Позабравените джазмени 1: Пол Хорн

Пол Хорн
Снимка: архив Л.А.Таймс

В „Слънчев джаз+” започваме една поредица, условно наречена „(не)забравените джазмени“. В нея ще става дума за артисти, които са оставили следа далеч след своето време или са вкарали инструмента си в съкровищницата на джаза.

Началото ни е с американския флейтист, кларинетист и саксофонист Пол Хорн. Той като че ли има две съществувания: едното до 67-ма година и другото след това. В първото става въпрос за джазмен, свирил с Майлз Дейвис и Нат Кинг Кол, с Дизи Гилеспи и Франк Синатра, да не говорим за Чико Хамилтън, с когото издават доста албуми заедно през 50-те.

През 62-ра година Пол Хорн започва една поредица от концептуални албуми, първият от които е посветен на Клеопатра или по-точно, как би звучала неговата музика и спонтанните му импровизации на флейта в двореца на Клеопатра. Няколко години по-късно (1965), Пол Хорн прави друг концептуален албум, който ще му донесе първото „Грами“. В него той вкарва свещени текстове в джаз-интерпретации.

В 1968 г., увличайки се по източните религии, предприема пътешествие в Индия. Заедно с великолепната четворка от Ливърпул са при Махариши, за да навлязат в тайните на трансцеденталната медитация. Пол Хорн използва пътуването си за да отиде и до Тадж Махал.

Идеята му е да извади малката си флейта и да изсвири за собствено удоволствие нещо под каменния купол на Мавзолея, но когато отива заедно с една „Награ“ за да запише своето изпълнение, се оказва че единият от пазачите започва да му припява и така се ражда първият албум, наречен „Inside Taj Mahal”. В малко повече от 30 минути Пол Хорн спонтанно импровизира, а на моменти пазачът му отвръща с неговите песнопения. Албумът има невероятен успех. През 1972-ра Хорн решава да запише втора част, но тя не е така спонтанна. Пътят обаче е отворен и той започва да записва на места като голямата пирамида (1976) или в катедралата във Вилнюс (1984), както и на открито.

Така ни води из колорадските каньони (Чели -1997) и при племето навахо в Монюмънт вали (2003). Не е чужд и на Бразилия (1999), и на Африка (2001). След смъртта му, част от неговите творби са използвани и за албума „Хималайски импресии“, записан там и в Тибет с участието на Далай Лама.

Пол Хорн смело може да бъде смятан за човека, създал ембиънт и един от прекурсорите на това, което ще стане световна звучност и музика на 21-ви век. Започваме поредицата с неговите изпълнения на живо в Хималаите - все пак сме копродуцирали няколко години преди него "Еверест концерт" с Теодосий Спасов, Николай Иванов и Марина Великова.

Втората част на предаването в първия ноемврийски петък е с живи изпълнения на любими майстори на тромпета: "кръстникът" ни Ерик Трюфа(з) в Марсиак 2021, Ерел Бесон (Кутанс 2021, в компанията на Енди Шепърд, сакс) и Майлз Дейвис от "загубения" концерт в Париж 1991.

Нощта е млада само тук, по Радио София в „Слънчев джаз+“: всеки петък след последните новини на деня, с повторение събота, след първите такива.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инес Симеонова

Инес Симеонова - за първи път солист на Нов симфоничен оркестър

В първия ден на юли Нов симфоничен оркестър ще представи една класическа (във всеки смисъл на тази дума) програма . Започва с увертюра  „Егмонт“ на Бетовен и завършва с една симфония, солидна и монументална като катедрала – Четвъртата на Брамс. Между тях красиво е разположен един от концертите на Моцарт (номер 21 в до мажор) – тук солист..

публикувано на 28.06.24 в 11:02

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев“ в Боровец през август.  Директорът на фестивала Татяна Илиева обясни: "Фестивалът няма и никога не е имал комерсиална цел. Единствената цел на събитието е много благородна - да се подпомогне развитието на летния планински туризъм в курортния комплекс..

публикувано на 27.06.24 в 10:05

Музикалната кулминация тази седмица е на сцената на Sofia Live Fest

Четвъртото издание на Sofia Live Festival вече „чука на вратата“. От 21 до 23 юни  (този уикенд) на Арена София (Колодрума) в Борисовата градина ще могат да се видят, чуят и снимат изпълнители като американското хип-хоп дуо Atmosphere , магнетичната Selah Sue , нидерландската култова изпълнителка Kovacs , американският диджей и..

публикувано на 18.06.24 в 11:41

Лили Иванова получи огърлие "Златен век"

Лили Иванова получи огърлие "Златен век" от Министерството на културата на концерта си във Велико Търново. То ѝ бе връчено от служебния министър Найден Тодоров за нейните заслуги към българската музика, която, както той посочи, е немислима без нея. Това съобщи БТА. Да бъде човек на концерт на Лили Иванова е като да открие четирилистна..

публикувано на 04.06.24 в 11:24
Funkilicious получиха голямата награда в конкурса „Пролет“

Funkilicious са големите победители в конкурса на БНР за нова българска поп и рок музика "Пролет`24"

Funkilicious получиха голямата награда в категорията "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио за нова българска поп и рок музика "Пролет`24".  Woomb са победителите в категорията "Евросоник ".  Funkilicious спечелиха с песента "Всичко по две" и ще имат възможност да запишат  нова авторска музика във Второ..

публикувано на 03.06.24 в 06:05