Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасно усложнение след коронавирус установиха лекари от ИСУЛ

Д-р Димитър Пейчинов
Снимка: УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Опасно усложнение, в следствие на прекаран коронавирус, са констатирали лекари от Клиниката по хирургия и Отделението по обща и клинична патология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Това е едновременна тромбоза (запушване), както на венозните, така и на артериалните съдове. Обикновено тромбозата е или на венозните, или на артериалните съдове. Такова общо засягане се наблюдава за първи път.

То е забелязано при трима пациенти, лекувани по спешност през миналата година в болницата. И тримата са мъже (съответно на 78, 63 и 66 г.), които са преболедували от Covid-19 между 5 и 7 месеца преди да бъдат оперирани.

Първият пациент, на 78 г. , постъпва в ИСУЛ със силни болки в корема и повръщане. След извършени образни и кръвни изследвания, той е диагностициран с остър хирургичен корем и е назначена спешна операция. По време на интервенцията става ясно, че мъжът е с перитонит на дебелото черво. 

„Още по време на операцията ми направи впечатление нетипичният вид на дебелото черво, което беше напълно бяло и некръвоснабдено“, разказва д-р Димитър Пейчинов, един от най-опитните хирурзи в Клиниката по хирургия на ИСУЛ.

Вторият пациент, на 63 г. (придружаващи заболявания захарен диабет (неинсулинозависим) и артериална хипертония) e докаран в Спешно отделение от екип на Бърза помощ с данни за болки в корема и увредено общо състояние. Направени са инструментални и кръвни изследвания, като прави впечатление увеличения размер на слезката, без мъжът да има данни за претърпяна травма в тази област. По време на спешната операция по премахване на далака, хирурзите отново се натъкват на нещо нехарактерно: тежка исхемия, бял цвят на тъканите и формиран абсцес.

Третият пациент, на 66 г. е с придружаващи заболявания диабет (неинсулинозависим), подагра, наднормено тегло. Пациентът постъпва по спешност с данни за остро кървене от стомаха, след извършена полипектомия (отстраняване на полипи) . По време на операцията, хирурзите отново се натъкват на подобна находка: лишени от кръвоснабдяване органи и тъкани, върху които трудно се извършват манипулации.

Заключението на д-р Иван Терзиев, началник на Отделението по обща и клинична патология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ от изпратените при него материали от пациентите е категорично: едновременна артериална и венозна тромбоза, както и застой в микроциркулацията, без сериозна възпалителна реакция. Според д-р Терзиев - един от най-опитните патолози у нас, увреждането на стените на артериалните и венозни съдове е в резултат на коронавируса.

Странните аномалии провокират д-р Терзиев и д-р Пейчинов да прегледат още веднъж медицинската документация на тримата пациенти. Оказва се, че освен, че и тримата са преболедували коронавируса, те са преминали през него тежко, с дълъг престой в болница. Другият факт, който прави впечатление на медиците е, че и тримата не са били ваксинирани.

„Подобни усложнения могат да бъдат хванати само в натоварени спешни хирургични центрове като нашия, през който годишно минават около 30 % от пациентите в столицата“, категоричен е д-р Пейчинов. Неговият съвет към пациенти с подлежащи кардиологични заболявания, е, на първо място, да се ваксинират, а тези, които са пропуснали да го направят и са преболедували тежко COVID-19, редовно да си правят профилактични изследвания. Другият му апел е хората да не прекаляват с приема на салицилати (Аспирин), защото само през миналия ден е имал три случая на кървяща язва, в следствие на дълга употреба на тези медикаменти.

Предстои д-р Терзиев и д-р Пейчинов да публикуват данните от наблюденията си в специализирано медицинско списание.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Строителна фирма с глоба – бетонирала 12 дървета до столичното 11 ОУ "Св. Пимен Зографски"

Глобиха в максимален размер от 5000 лв. фирмата, наета за изграждане на новата ограда на 11 ОУ “Св. Пимен Зографски” в ж.к. ”Дианабад”, съобщи кметът на район "Изгрев“ д-р Делян Георгиев. След изненадваща проверка от страна на служители на районната администрация и констатирани нарушения при изпълнение на проекта, Столичният инспекторат е наложил..

публикувано на 05.09.25 в 11:34

"Галаконцерт на българския талант" в София по повод Деня на Съединението

На 6 септември 2025 г., от 20.00 ч., на откритата сцена на площада пред Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски“ ще се състои "Галаконцерт на българския талант“. Той се провежда с подкрепата на Столичната община и е подарък за всички българи – по повод Деня на Съединението.  В 11.00 часа днес зам.-кметът в направление "Образование, култура и..

публикувано на 05.09.25 в 07:55
Съдът гледа мярката на 18-годишния Валентин Асенов, обвинен за катастрофата с АТВ на 14 юли в столичния квартал

Съдът потвърди постоянния арест за Валентин Асенов, обвиняем за катастрофа с една жертва в София

Апелативният съд потвърди постоянния арест на 18-годишния Валентин Асенов, който на 14 юли предизвика катастрофа с един загинал и един пострадал. Тежкият пътен инцидент, при който мощният автомобил на Асенов се заби челно в АТВ, стана в столичния квартал "Христо Ботев".  Според магистратите има достатъчно данни, че обвиняемият, който е бил под..

публикувано на 04.09.25 в 16:32

5380 т компост и 1437 МWh ток е произвела Столичната община от преработката на зелени и хранителни отпадъци

5380 тона компост и 1437 МWh ток е произвела Столичната община от преработката на зелени и хранителни отпадъци от началото на годината. По данни на Столичното предприятие за третиране на отпадъци, от 1 януари досега софиянци са предали 5513.26 тона хранителни (от които се произвежда ток) и 9499.460 тона зелени отпадъци (от които се произвежда..

публикувано на 04.09.25 в 13:50

Банкя спортува през септември

Между 7 и 28 септември жителите и гостите на Банкя могат да се включат в различни спортни занимания. Над десет спорта, които се тренират в курорта, са включени в проекта "Спортна Банкя: #BeActiveBankya” по Програмата "София спортува“. Някои от заниманията са само за деца и младежи до 29 години, но повечето са подходящи за цялото семейство, съобщават..

публикувано на 04.09.25 в 12:05
Иван Таков

Иван Таков: Ще търся сериозна подкрепа за реформи в градския транспорт

"Малки инциденти винаги е имало. И заради овехтялата инфраструктура, и заради морално остарелия състав на превозните средства . София е голям град с изключително натоварено ежедневие. Всеки ден има дребни инциденти, включващи и коли на градския транспорт. Обективни фактори са се натрупали през годините ." Това коментира в интервю за БНР Иван..

публикувано на 04.09.25 в 09:21

Няколко квартала в София временно ще са със спряно водоподаване

Във връзка с почистване и дезинфекция на резервоар “Ловджийска чешма”, на 4 септември 2025 г., се налага спиране на водоподаването от 11.00 до 23.00 часа в района на: - в.з. Градищe - в.з. Ловджийска чешма - в.з. Белика - в района на ул. "Славей“, ул. "Роза“ и ул. "Невен“ При продължителност на строително-ремонтните дейности над..

публикувано на 04.09.25 в 07:53