Както обикновено, "Слънчев джаз+" започва новия месец с нещо позабравено, леко изместено във времето и пространството, но за сметка на това - винаги красиво за (пре)откриване. В случая иде реч за "Музика на водата" на триото Ларс Даниелсен (контрабас), Кристофър Дел (вибрафон) и Нилс Ландгрен (тромбон). Записът е в 5 сутринта в Залцау, върху инсталацията на американския концептуалист от руски произход Иля Кабаков и барабаниста на Ганелин трио, Владимир Тарасов.
За разлика от Кристо, инсталациите на Кабаков остават завинаги на местата, където са построени - в случая в езерото срещу замъка Залцау до немския град Кил, където Тарасов свири. След представянето на павилиона си на Венецианското биенале, Кабаков се разхожда на Лидо и си представя как ще изпълни с форми и звуци един пристан, по който хората ще се разхождат навътре в морето. Приятелят му Тарасов разказва това на организатора на фестивала в Залцау, който ентусиазирано му предлага кътче от езерото. Проектът е изпълнен, Тарасов записва миниатюрите си като "Музика на водата", като използва камбанките и другите "инструменти" от конструкцията.
Години по-късно, инсталацията очарова триото Даниелсен-Дел-Ландгрен, за щастие Зиги Лох от независимия лейбъл АСТ, който е техен издател е там, случайно или не, с тонрежисьор на мястото на импровизирания им концерт в ранното утро на 4 юли 2005. Останалото ще чуете в началото на две последователни предавания, където птици и художествена инсталация влизат в джаза
На 28 май Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България", като част от Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Той е трети от поредицата с оркестъра на плевенските филхармоници. В програмата са включени - Концерт за пиано и оркестър в ми бемол мажор KV 271 Jeunehomme от Волфганг Амадеус Моцарт със..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като повечето от тях се изпълняват за първи път след премиерното им представяне преди няколко десетилетия, ще прозвучат в изпълнения на трима много различни музиканти, обединени от музиката на големия..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Отзвук от "Музикант на..
Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче". Солистката на Софийската опера спечели вота на публиката в 34-ото издание на допитването, в което гласуваха близо 5 000 слушатели. Наградите бяха връчени на тържествена церемония в Първо студио на Българското..
Днес се очаква да бъдат обявени победителите от националната анкета "Музикант на годината" на предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт". Това ще стане тази вечер от 19 часа в Първо студио на БНР - на галаконцертът „Музикант на годината", който се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание..
След броени дни в швейцарския град Базел ще се проведе поредното 69-ото издание на Конкурса за песен на Евровизия . Двата полуфинала са на 13 и 15 май, а големият финал е на 17 май . Тази година в състезанието участват 37 страни , като този път се наблюдава езиково разнообразие. Повечето от песните не са на английски език, както беше в..