Делян Балев е един от номинираните за националната награда за млади таланти в съвременното изкуство и наука на НДФ „13 века България“:
"Израснал съм в Димитровград, доброволческата ми дейност започна от 13-годишен с участието ми в международна програма. Отговорни, поемаме инициативата в свои ръце, ние сме тези, от които зависи това, което ще се случи утре. Може и да звучи банално, но е факт. Първо работим със себе си и като станем достатъчно уверени, да вдъхнем доверие на околните.
След езиковата гимназия бях приет Международни отношения в най-стария университет на РФ. Беше трудно, всичко е тотално различно, хората имат различен мироглед. В Зимния дворец бях в доброволческия отдел и участвах в Дните на Европа в Ермитажа.
В момента съм магистърска степен във Виена. Вярвам, че трябва да излизаме от комфортната си зона. Ученето е цял живот. Чуждите култури могат да ни научат на неща, които максимално ефективно да приложим тук. Тук ми е полезно да знам руската гледна точка. Бих предпочел да бъда полезен на България и на Европейския съюз.
Около наградата всичко бе много спонтанно - видях реклама в един сайт за конкурси. Като имам свободно време пиша стихотворения и есета за конкурси. Реших да си подам документите. Вярвам, че е възможно България да се превърне в позитивен пример. Всичко зависи от самите нас.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..