Месото съдържа протеини от животински произход, които са ценен източник на незаменими аминокиселини за човешкия организъм, но не е необходимо да се консумира в големи количества.
"Средно 15% от дневния прием на калории трябва да са протеини. Достатъчни са от 50 до 150 грама месо на ден", смята Андрей Бобровски, диетолог, кандидат на медицинските науки и доцент в Медицинския факултет на Санктпетербургския държавен университет.
Не всички месни продукти са подходящи за ежедневна консумация, продължава специалистът. Някои видове месо съдържат голямо количество мазнини, които са вредни за организма.
"Необходимо е да се намали количеството на месото, което съдържа лоши мазнини - по правило това е червеното месо (говеждо, свинско, овнешко). Препоръчително е да се яде от веднъж седмично до веднъж месечно.
Колкото повече червено месо има в храната, толкова по-кратка е средната продължителност на живота. Лошите мазнини могат да причинят атеросклероза, инсулт и инфаркт, а продуктите от храносмилането на месото действат токсично на чревната лигавица, което увеличава вероятността от рак", предупреждава Бобровски.
По-безопасни варианти са птичето месо или младото агнешко.
Ежедневната консумация на каквото и да е месо не се препоръчва за хора над 60-годишна възраст, допълва диетологът. Рибата, морските дарове, гъбите и тофуто могат да бъдат допълнителни източници на аминокиселини за тях.
"Има един израз: "Гъбите са горско месо". Аминокиселините в гъбите са по-пълноценни, отколкото в други растителни храни, но наистина можете да замените месото само чрез комбиниране на гъби и сирене тофу на соева основа. Комбинацията от гъби и соя може да замени месото в някои дни. Трябва да обърнете внимание и на рибата и морските дарове, където протеините са почти идентични с тези в месото", заключава Бобровски.
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..
Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..
През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..