5 май е обявен за Световен ден на пулмоналната хипертония през 2012 г. У нас рядкото заболяване засяга близо 500 българи. Един от ключовите симптоми на това заболяване е силният задух, дори при най-обикновени ежедневни задачи, като посиняването на устните и крайниците издава недостига на кислород в човешкия организъм.
Пациентите са зависими от кислородните апарати и от скъпоструваща поддържаща терапия. НЗОК продължава да не финансира кислородните апарати за домашна употреба. Повечето от пациентите в трети и четвърти функционален клас на заболяването се нуждаят от скъпоструваща интравенозна терапия, която също не е достъпна у нас. Това съобщават от "Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония".
Днес от 20:00 до 22:00 ч. сградата на Националния дворец на културата в София ще засвети в синьо за седма година, в знак на съпричастност с пациентите, които се борят с тази рядка, нелечима и коварна „болест на сините устни”. Ще бъдат осветени още: Бургас – Мостът в Морската градина; в Русе – сградата на Община Русе и в Хасково – Камбанарията, в близост до монумента „Света Богородица“.
Пулмоналната хипертония оказва негативно влияние върху извършването на ежедневни и рутинни дейности. Може, да бъде предизвикана от някакво болестно състояние (като белодробно или сърдечно заболяване или кръвни тромби) или да се появи без причина. В други случаи причините могат да бъдат вторични, вследствие на друго заболяване. В някои случаи е наследствена, а в други не. Проявява и се в няколко различни форми.
Симптомите на ПХ включват недостиг на въздух и умора, а понякога замаяност и пристъпи на загуба на съзнание. Тези симптоми, могат да се появяват постепенно с времето, което на свой ред, може да доведе до закъснение от страна на пациентите в търсенето на помощ за поставяне на диагноза и лечение. Пациентите намаляват ежедневните си дейности, което води до значително влошаване на качеството им на живот.
Повече от 25 милиона души по света страдат от различни видове пулмонална хипертония.
Още през 1891 пулмоналната артериална хипертония е описана за първи път при проучвания на патологична анатомия, благодарение на немския патолог Ернст фон Ромберг. Световната здравна организация организира през 1973 първата международна конференция за белодробна хипертония в Женева, където е представена първата диагностична класификация.
В десетото юбилейно издание на глобалната кампания през 2022 г. ще се включат над 85 пациентски организации от цял свят.
Представители на малкия бизнес - търговците на плодове и зеленчуци в столицата, нямат големи притеснения относно навлизането на еврото. Радват се за отлагането на срока за някои изисквания от 8 август за 8 октомври т.г. . Все още не всички са задействали етикетирането на стоката си и с двете валути. Част от търговците още не са наясно..
Първа копка на новата детска градина в Негован бе направена тази седмица от кметовете на селото Валентин Павлов и на столичния район "Нови Искър" Владислав Владимиров. Сградата на заведението ще бъде на два етажа, с площ от 1149 кв. м и капацитет за 70 деца – една яслена и две градински групи. Ще разполага с просторни и съвременно..
В училищата ще бъдат разпространени видеоклипове, в които лекари разказват истории от медицинската си практика и на достъпен език обясняват какви са вредите от употребата на райски газ, дизайнерска дрога и вейпове. Ще участват и известни спортисти, които ще споделят как се става голям и силен без да се докосваш до дрогата. Инициативата за..
Повече от година преди президентските избори темата стана особено актуална. Партии в дясното пространство заговориха за обща кандидатура. В лявото пространство се подхвърли идеята Илияна Йотова след 2 мандата като вицепрезидент да се издигне за президент. "Има сравнително разнообразни партии в дясното политическо пространство , с..
През август и началото на септември, в десетото юбилейно издание на Фестивала "Опера на върховете“, звездни солисти и любим репертоар от класически шедьоври на световноизвестни композитори оживяват сред естествения декор на Белоградчишките скали. През август и в началото на септември Държавна опера – Русе представя седем зрелищни спектакъла..
Националният археологически институт с музей при БАН и Община Тополовград откриват в София изложбата "Блясъкът на елинистическото злато. Повелителят на Сакар“ на 12 август. Откриването е от 17.30 часа в Централната зала на Националния археологически музей, пл. "Атанас Буров“ 1. Изложбата е посветена на едно от най-впечатляващите археологически открития в..
Галерията на открито в Градската градина е домакин на изложбата "80 години Пипи Дългото Чорапче". Представени са кориците на всички издания за Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче, които са излизали на български език. Астрид Линдгрен (1907 – 2002) е написала три романа за Пипи. Първият от тях е публикуван през..