Виктория Желязкова е момичето, което се влюби в почвата. Тя е една от четиримата номинирани в конкурса за Националната награда за млад талант в съвременното изкуство и наука, организиран за втори път от НДФ „13 века България“.
Младата дама е интердисциплинарен изследовател и фотограф. Родена е във Варна, живее в Бърно и учи в Масариковия университет в Чехия. Има бакалавърска степен по изкуства и култура от университета в Маастрихт, Нидерландия. Следва магистратура по културна социология:
"Това мото ми го предложиха от Фонда "13 века България". След началото на пандемията, моят интерес към тази сфера се увеличи рязко. Почвата ми проговори. Това е и един вид терапия. Каква е възможността да боравим с нея в градска среда. Така се роди и един от проектите ми.
Главната му идея е да разбера по какъв начин хора на различни възрасти боравят с почвата, особено във време на здравна криза. Има ръст на интереса към земеделието в малки размери.
Домашното производство на зеленчуци е дълбоко удовлетворяващо, но това не е главната цел на проекта. Чрез такива действия мисля, че бихме могли да пристъпим една крачка извън нас. Грижата ни трябва да е и извън нас, към природата.Културната социология в началото ми бе трудно да я разбера, но след четенето разбирам повече. Културната дейност се интерпретира широко. Изключително препоръчвам ученето извън България, но лично аз искам да се върна и да променя нещата тук.
Понякога изпадам в крайността на науката, друг път - на изкуството. Но пространството помежду им е доста богато, в него може да се получи много интересна симбиоза и креативност."
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..
Kой всъщност е автор на генерираното от AI съдържание - интервю с адвокат Траян Косев: "Целият свят се вълнува от отговора на този въпрос. Редно е първо да се запитаме какво се закриля от авторското право? У нас творчеството е свързано с физически лица. "Творческата" дейност на машината не е такава. В САЩ патентното ведомство слага разделителен..