Божидар Янев ни запознава с настоящи и предстоящи изложба в НИМ и в НВИМ. Първият му събеседник е Михаил Ваклинов от НИМ, който представя изложбата "La Belle Rose: Мистичната сила на малкото цвете":
"Интересно е да се води как от началото на 19 век розопроизводителите от Казанлъшко буквално завземат световните пазари. Има възстановка от щанд от Изложението в Чикаго, за което пише Алеко.
Опитали сме се да дадем съвременни паралели, давайки и реалната цена сега. Един от съдовете е толкова голям, че неговото съдържание е 700 хиляди евро.
Обособили сме и зала за Вълчетрънското съкровище - 13-те съда са от много висока проба злато. Като се види на живо и се разбере, че е изработено преди 3500 години... В момента имаме три съкровища при нас - нещо изключително рядко."
За външните експозиции на НВИМ и временните изложби говори Славея Сурчева:
"Освен българското опълчение представяме доброволческите чети, медицинската помощ и многобройните преводачи. Има вещи на бъдещите големи военачалници. Другата изложба е посветена на първото и най-популярно отличие - Орденът за Храброст. Имаме снимки на много от неговите Кавалери и парадите.
Предстои ни Денят на бащата на 11 юни със свободен вход. Ще има много ателиета и съвременни автомобили на БА."
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..