Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът Емил Соколов анализира:

Темата "Македония" е дразнещо преекспонирана. Ще кажем ли "Да" на Скопие за ЕС?

Снимка: Архив

Политическата обстановка в страната ни е доста динамична, затова историкът и анализатор Емил Соколов коментира в ефира на Късното шоу по-важните акценти на политическата сцена.

Темата "Македония" е дразнещо преекспонирана, смята Соколов.

"Имам чувството, че тази тема е спасителната сламка на всички политици, които като видят, че няма с какво друго да "блеснат", се хващат за "Македония" и се опитват да съчинят някакъв скандал", посочи той.

По думите му, след изслушването на външния министър Теодора Ганчовска, е станало ясно, че грандиозен скандал няма, просто една партия и един лидер, отчайващо правят опити да останат актуални.

"Европейският съюз се надява Северна Македония и Албания да станат част от него, разбира се, ние имаме определени изисквания, поради които сме наложили вито, но за пет години не сме мръднали и на сантиметър. Оказва се, че нашата стратегия нещо не работи", коментира Соколов. 

Големият казус е: Ще вдигнем ли ветото? Ще дадем ли "зелена светлина"?

Непрекъснато се говори за Национален интерес, но няма яснота той какъв е.

Историческият Национален интерес на България е, да бъдем близки с Македония.

"Петте години, откакто наложихме това вето, показват, че ние не ставаме по-близки, а се раздалечаваме, а диалогът става все по-труден. Ветото не помогна да се сближим, а влоши отношенията ни с тази страна", настоя историкът.

Според него съществува нелепо противопоставяне и провинциален империализъм, който води до този абсурд – хем искаме да сме близки с тях, хем да им "натрием носовете".

Идеята на премиера Кирил Петков: Да се вдигне ветото, за да започнат преговорите, а Европейската комисия да гарантира, че ако преговорите не са успешни, България отново да може да наложи вето.

"Мисля, че темата за Северна Македония е важна, но не е в политическите теми от Топ 3. Ние трябва първо да си вкараме нашата къщичка в ред", поясни експертът. 

"Мисля, че имаше изход, който да бъде добър и за двете страни, но поредната истерия направи така, че темата отново се използва за политически атаки, за да може едни формации да си гарантират някакво оцеляване, или някаква актуалност и още дълго ще говорим за Македония без да можем да се разберем", твърди Емил Соколов.

За странната четворна коалиция и още аспекти от политическия живот, чуйте от разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29