Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се предпазим от високия холестерол?

Снимка: Архив

Известно е, че високият холестерол се появява, когато човек има твърде много мастни вещества в кръвта си. В крайна сметка тези отлагания се разрастват, което затруднява преминаването на достатъчно количество кръв през артериите.
Понякога те могат да се разкъсат внезапно и да образуват съсирек, който може да причини инфаркт или инсулт.
Добре е да знаем, че при консумация на твърде много мазна храна, недостатъчно движение, наднормено тегло, тютюнопушене или пиене на прекомерни количества алкохол, възниква риск от този здравен проблем.
Затова е жизнено важно да правим всичко възможно, за да поддържаме нивата на холестерола в здравословни граници. Според проучвания, един от начините за това е да консумираме портокалов сок или сок от ябълки Фуджи. 
Ябълките от сорт Фуджи са разпространени и лесно може да се намерят в България. Те са добър източник на витамини и минерали, включително фолат, витамин С и калий. Освен това обикновено са с ниско съдържание на мазнини и калории, поради което могат да ни помогнат да поддържаме здравословно тегло и да запазим сърцето си здраво.
Плодовете са богати и на фибри, за които се твърди, че помагат при висок холестерол. Изследователи установяват, че сокът от ябълки Фуджи помага и при диабет тип 2, като подобрява инсулиновата резистентност.
Специалисти в областта на храненето твърдят, че друг основен фактор за повишаване на холестерола може да бъде наднорменото тегло. Затова достигането или поддържането на здравословно тегло може да помогне за намаляване на риска от висок холестерол.
Експертите съветват да се стремим към цялостно здравословно хранене, като избягваме храни, богати на наситени мазнини (съдържащи се в маслото, сметаната, бекона), тъй като те могат да повишат нивата на "лошия" холестерол, и да се съсредоточим върху консумирането на много зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, боб, леща, постни протеини (риба, тофу, птиче месо), както и ненаситени здравословни мазнини (ядки, семена, авокадо). 
В допълнение към разнообразното и балансирано хранене - редовната физическа активност може да помогне за намаляване на високите нива на холестерола, допълват специалистите.
Източник: БГНЕС

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00