Свалете слънчевите очила в метрото. Оцветените стъкла натоварват много очите, особено ако навън е горещ слънчев ден, съветва офталмологът д-р Татяна Елисеева.
Тя обяснява,че слънчевите очила не бива да се свързват с летния слънчев ден. През зимата, въпреки че слънцето не е много активно, те могат да предпазят очите от ярката отразена светлина на снега, а през лятото осигуряват комфорт чрез засенчване, чрез наличието на UV филтър за безопасност при силна слънчева светлина.
"Трябва да свалите очилата си, когато се намирате на тъмно място - най-вече в метрото. Промяната на светлината води до намаляване на зрението. Тъмните стъкла ви принуждават да напрягате очите си, за да виждате предметите около вас", коментира Елисеева.
Според нея тъмните очила имат и друга полезна функция - те предпазват от вятър и прах.
Това важи с особена сила за тези, които носят контактни лещи.
"Слънчевите очила ще ви помогнат да избегнете прекомерното изсъхване на лещите и попадането на малки чужди частици под тях“, допълва офталмологът.
От 1 септември Европейският съюз въвежда забрана за химическото вещество Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide (TPO), използвано в повечето гел лакове за нокти – един от най-популярните козметични продукти сред хиляди момичета и жени. Според последните изследвания TPO може да представлява сериозна заплаха за здравето, включително риск от рак...
Обявите за работа в България продължават да намаляват, както на месечна база, така и на годишна, отчита месечният анализ на една от големите HR компании и кариерен сайт у нас. През месец юли е регистриран спад от 12% или над 5000 предложения по-малко спрямо юни. На годишна база обявите за работа също намаляват, като през юли 2025 г. той е -7% спрямо..
В близко време още 42 столични училища трябва да преминат на едносменен режим на обучение, каза пред журналисти столичният кмет Васил Терзиев, който присъства на символичната първа копка на нов корпус в 143-то Основно училище "Георги Бенковски". В столицата 110 училища са на едносменен режим, 42 са преминали частично на едносменен режим, а 23 все още..
Чуйте повече в разговора на Лили Големинова в звуковия файл .
С призив към държавата да се спре безразборната продажба на имоти с обществена стойност и прехвърляне на тези имоти към Столичната община, се обърнаха общински съветници от групата "Спаси София“ в Столичния общински съвет. Те настояха и за прозрачен механизъм за координация между държавните институции и местната власт при решаването на въпроси,..
През изминалия юли екипи на Столичния инспекторат са проверили над 570 собственици на кучета в паркове, градини и други обществени пространства на Столичната община. Съставени са 36 акта на собственици на кучета за установени нарушения. Проверките се извършват в часовете до 9.30 ч. и след 18.00 ч . , като някои от тях са в екип със служители..