"В горещините пациентите със сърдечно-съдови заболявания трябва да са особено внимателни към тялото си, защото при високи температури се променя съдовият тонус. Топлината може да промени дори и действието на лекарствата“, твърди кардиологът д-р Анастасия Лебедева.
"Значителен брой важни микроелементи, отговорни за регулирането на сърдечния ритъм, се отделят с потта, а прекомерното изпотяване прави кръвта по-гъста и склонна към тромбози", - казва още Лебедева.
Хората със сърдечно-съдови проблеми, трябва да остават по-често на закрито и да избягват високите температури.
"По-добре е да се разхождате, да се занимавате с градинарство или да планирате пътувания до магазина или до лекарския кабинет преди 11:00 часа или след 17:00 часа“, съветва кардиологът.
Добре е да не се излагате слънце, когато навън е твърде горещо. Ако почивате в близост до воден басейн, останете на сянка и избягвайте плуването. Ако водата е много студена, голямата температурна разлика може да предизвика внезапен спазъм на коронарните артерии, т. нар. вазоспазъм, допълва тя.
Специалистът заяви, че най-голяма опасност при високите температури навън, има за възрастните хора с ограничена подвижност.
"Ако имате такива роднини, е необходимо да се погрижите в стаята, в която се намират да има климатик или да инсталирате вентилатори, да пуснете завесите на прозорците, за да изолирате пряката слънчева светлина. Важно е да им напомните за необходимостта да пият вода, тъй като при мозъчно-съдовата болест пациентът не винаги е жаден, дори и да има реален недостиг на течности в организма", казва Лебедева.
Тя обясни, че храната в горещините трябва да е лека, пълноценна, с голямо количество сезонни плодове и зеленчуци, като се избягват бързите закуски и сладките газирани напитки, а хладката вода е най-добрият начин за утоляване на жаждата.
„Трябва да обсъдите с лекаря си възможността за промяна на дозите на лекарствата в горещото време", съветва специалистът.
Източник: БГНЕС
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..