"В горещините пациентите със сърдечно-съдови заболявания трябва да са особено внимателни към тялото си, защото при високи температури се променя съдовият тонус. Топлината може да промени дори и действието на лекарствата“, твърди кардиологът д-р Анастасия Лебедева.
"Значителен брой важни микроелементи, отговорни за регулирането на сърдечния ритъм, се отделят с потта, а прекомерното изпотяване прави кръвта по-гъста и склонна към тромбози", - казва още Лебедева.
Хората със сърдечно-съдови проблеми, трябва да остават по-често на закрито и да избягват високите температури.
"По-добре е да се разхождате, да се занимавате с градинарство или да планирате пътувания до магазина или до лекарския кабинет преди 11:00 часа или след 17:00 часа“, съветва кардиологът.
Добре е да не се излагате слънце, когато навън е твърде горещо. Ако почивате в близост до воден басейн, останете на сянка и избягвайте плуването. Ако водата е много студена, голямата температурна разлика може да предизвика внезапен спазъм на коронарните артерии, т. нар. вазоспазъм, допълва тя.
Специалистът заяви, че най-голяма опасност при високите температури навън, има за възрастните хора с ограничена подвижност.
"Ако имате такива роднини, е необходимо да се погрижите в стаята, в която се намират да има климатик или да инсталирате вентилатори, да пуснете завесите на прозорците, за да изолирате пряката слънчева светлина. Важно е да им напомните за необходимостта да пият вода, тъй като при мозъчно-съдовата болест пациентът не винаги е жаден, дори и да има реален недостиг на течности в организма", казва Лебедева.
Тя обясни, че храната в горещините трябва да е лека, пълноценна, с голямо количество сезонни плодове и зеленчуци, като се избягват бързите закуски и сладките газирани напитки, а хладката вода е най-добрият начин за утоляване на жаждата.
„Трябва да обсъдите с лекаря си възможността за промяна на дозите на лекарствата в горещото време", съветва специалистът.
Източник: БГНЕС
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..