Несъмнено витамин D е важен за нашия организъм. Една от най-важните му функции е да осигурява усвояването на калция от храната. 10-20% от необходимото количество витамин D се набавя от храната, а останалата част се синтезира в кожата под въздействието на ултравиолетовите лъчи от група В (UV-B).
Храните, които са източник на витамин D, включват риба, особено сьомга и риба тон, както и гъби, мляко и яйца.
Най-богатият източник на витамин D, чието значение стана още по-очевидно, особено по време на пандемията, поради имуностимулиращия му ефект, е слънцето. Слънчевата енергия превръща дермалния 7-дехидрохолестерол във витамин D3, който се пренася до черния дроб и бъбреците, където се превръща в активен витамин D.
"Слънцето обаче също трябва да се използва правилно", каза специалистът по ендокринна хирургия проф. д-р Йешим Ербил.
Хората смятат, че получават достатъчно витамин D, когато се пекат на слънце в продължение на часове. Напротив, с потъмняването на кожата синтезът на витамини намалява, което води до повишен риск от появата на рак, предупреди той.
Експертът разказа за начините за натрупване на този витамин, който ни предпазва от много заболявания - от остеопороза до рак.
Няма консенсус относно "оптималното" ниво на витамин D, като повечето изследователи смятат, че нива над 30 ng/ml са достатъчни, нива между 20 и 30 ng/ml - недостатъчни, а нива под 20 ng/ml - дефицит.
Съществуват много проучвания, които показват, че нива на витамин D под 20 ng/ml влияят неблагоприятно на здравето на костите, но няма консенсус относно това, какво е необходимото количество за здрави кости. В тази връзка някои изследователи твърдят, че нивата на витамин D трябва да бъдат между 70 и 80 ng/ml.
Когато нивата на витамин D надхвърлят 150 ng/ml, се смята, че настъпва интоксикация с витамин D (отравяне). Поради тази причина обикновено не се препоръчва да се поддържат нива на витамин D над 100, обясни специалистът.
Най-важните причини за дефицит на витамин D са възрастта, тъмният цвят на кожата, затлъстяването, употребата на ускоряващи метаболизма лекарства, недостатъчното или прекомерно излагане на слънце, остеопорозата (загуба на костна маса), нетравматичните (спонтанни) фрактури, остеомалацията, малабсорбцията, хроничната бъбречна недостатъчност, хроничното чернодробно заболяване и повишените нива на паратиреоиден хормон.
Витамин D е изключително важен за имунната система и за него има рецептори в нейните клетки. При повишени нива на антитела, при автоимунни заболявания витамин D не може да се свърже с тези рецептори. При болестта на Хашимото, например, нивата на витамин D обикновено са ниски. Това допринася за развитието на автоимунни заболявания.
Какво е добре да знаем, когато се излагаме на слънце?
Слънчевата светлина UV-A, за разлика от слънчевата светлина UV-B, предизвиква тен, чрез стимулиране на меланиновите клетки в кожата, но не стимулира производството на витамин D.
Освен това прекомерният тен под UV-B не позволява на генериращия витамин D UV-B да влезе в контакт с по-дълбоките слоеве на кожата, като по този начин потиска производството на витамин D. От друга страна, UV-B лъчите не могат да проникнат през стъклото и дрехите. Поради тази причина при слънчеви бани зад стъкло или плат, или при използване на продукт със защитен фактор, по-висок от 20, не се извършва синтез на витамин D.
Слънчевите лъчи трябва да влязат в контакт с кожата. Тъй като синтезът на витамин D в кожата не започва веднага, не трябва да вземате душ веднага след слънчеви бани. В случай на спешност за предпочитане е топъл душ без сапун и шампоан.
За нашите географски ширини периодът от май до ноември е подходящ за синтез на витамин D, като оптималният ъгъл на зенита е между 10:00 и 15:00 часа. Ето защо е достатъчно да сте на слънце 15-20 минути през тези месеци и часове. През лятото излагането на слънце по това време, докато кожата придобие лек розов оттенък, означава, че количеството на синтезирания витамин D се равнява на 20 000 международни единици. Ако на слънце са изложени само ръцете и краката, тогава сме поели 3 000 единици.
Източник: БГНЕС
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..