Жорж Папазов в разказа на Мария Василева, куратор на бъдещата изложба за големия български художник:
"Жорж Папазов е продукт на модерното време, в което живее. На практика е почти самоук - учи малко в Прага, в Мюнхен. Но очевидно е човек, който бързо се ориентира в ситуацията. Започва да следва художници като Миро, германски експресионисти. Подготвен е за срещата си с парижката сцена, която го приема с отворени обятия. Там е още един българин - Жюл Паскин. Когато той се самоубива, Папазов му посвещава една малка книжка.
Пише както есета за художници, така и фантастични романи. И то на перфектен френски, който научава от самосебе си като се бори за оцеляването си в парижката бохема. Времето е било такова - срещи между художници, взаимопомощ. Още не следващата година след пристигането си в Париж вече излага в Салона на независимите. Малко по-късно се представлява от една галерия, която също издава списание, в което има две статии за неговото творчество.
Има борба за защита на ценностите на модерното изкуство. Не случайно е свързан със сюрреализма, но без да става част от групата на Бретон. Не иска да се подчинява на правила и закони и това го прави по-разпознаваем.
Папазов няма късмет. Като се връща в България е придобил много високо самочувствие. Вече е участвал в изложба на модерно изкуство в САЩ (в момента има 4 негови творби в галерията на Йейл). Иска да покаже в България най-новите тенденции, но поведението му предизвиква огромни дискусии. Текстовете му разбунтуват сцената. Основният фокус е трябва ли изкуството да отиде отвъд реализма - тезата на Папазов.
През цялото си изкуство той не разказва конкретни случки, кара ни да почувстваме съвременния свят в абстрактните си творби. Опитваме се да съберем представителна, ретроспективна колекция с всичките му периоди. Има периоди, в които работи по няколко различни теми. Открили сме много рисунки, подготовка за големите му композиции."
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..