Умереното пиене на кафе е полезно, но преминаването от любимата ароматна кафява напитка към чай – поне временно, носи редица облекчения за организма, твърди латвийският портал Delfi.lv. И ги резюмира:
Една от причините, поради които усмивката ни губи белотата си, е поредната чаша кафе. Чаят също може да направи зъбите ни по-тъмни, но не толкова, колкото кафето. Особено ако предпочитате зелен чай.
Еспресото или френското пресовано кафе съдържа съединения, които могат да повишат нивата на лошия LDL холестерол, който е вреден за сърцето и кръвоносните съдове. Ако не искате проучвате кое кафе е здравословно и кое не, за по-сигурно преминете на чай.
Честото пиене на кафе може да доведе до киселини, тъй като кофеинът атакува мускула между стомаха и хранопровода, позволявайки на стомашния сок да проникне в отвореното пространство. Черният чай също съдържа кофеин, но той не предизвиква този ефект и по-рядко причинява киселини.
В някои сортове чай съдържание на кофеин е няколко пъти повече от кафето, но не е толкова вреден за съня ви.
Ако пиете много кафе (повече от четири чаши на ден), вероятно нервната ви система е прекалено стимулирана. Това може да се прояви като повишено ниво на тревожност, раздразнителност и нервност. Опитайте да преминете на чай и ще почувствате разликата.
Имате спазми или синдром на схванатите крака? Възможно е да става въпрос за недостиг на магнезий - кафето пречи на организма ви да го усвоява.
Редовното пиене на чай значително намалява риска от развитие на рак на черния дроб и колоректален рак, както и на рак на стомаха, панкреаса и гърдата. Всичко се дължи на антиоксиданта ECGC, съдържащ се в чаените листа: той помага в борбата със свободните радикали, които допринасят за развитието на раковите клетки.
Знае се, че кафето действа диуретично. Препоръчва се да изпивате чаша вода след всяка чаша кафе, за да поддържате здравословен баланс на течностите в организма. Чаят няма същия ефект и дори помага за задържане на влагата в организма, което означава, че ще се чувствате и ще изглеждате чудесно.
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..
От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо". Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..
На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..