Много хора днес страдат от хранителни алергии. Някои изпитват само леки симптоми. Други обаче са изправени пред потенциално фатални последици. В търсене на решение на този неприятен проблем, учени са установили, че бактериално съединение, наречено Бутират, което се произвежда от здрави микробиоми, показва обещаващи резултати срещу алергичните реакции в лабораторни тестове. Това съобщава изданието „Сай Тех Дейли“.
Бутиратът е съединение, произведено от бактериите, които съставляват чревния микробиом. Той влиза в групата на съединенията, които насърчават растежа на полезните бактерии и поддържат лигавицата на червата.
Ако микробиомът на човек е нездравословен, в него липсват тези бактерии, произвеждащи бутират. Тогава фрагменти от частично усвоена храна могат да излязат от червата и да предизвикат имунна реакция, която да доведе до алергичен отговор.
Проблемът е, че бутиратът е твърде неприятен за орално приложение. "Той има има много лоша миризма, като на кучешки изпражнения и гранясало масло, а също и лош вкус, така че хората не биха искали да го поглъщат", казва д-р Шиджи Као, който представя резултатите на срещата за екипа в Чикагския университет. „Дори и хората да успеят да го глътнат, бутиратът ще бъде разграден, преди да достигне целта си в долната част на червата“, посочва още той.
За да преодолеят тези предизвикателства, учените, сред които са и съавторите им Катрин Наглър и Руи Уанг, разработват нова система за прием. Те полимеризират бутаноилоксиетилметакриламид, който има бутиратна група като странична верига, с метакрилова киселина или т.нар. хидроксипропилметакриламид.
Получените полимери се самосглобяват в агрегати или полимерни мицели, които прибират в сърцевината си страничните вериги на бутирата, като по този начин прикриват неприятния вкус и мирис на съединението.
Изследователите вкарват тези мицели в храносмилателната система на мишки, на които липсват здрави чревни бактерии или правилно функционираща чревна лигавица.
След като храносмилателните сокове освободили бутирата в долната част на червата, инертните полимери били елиминирани с изпражненията. Лечението възстановило защитната бариера и микробиома на червата, отчасти чрез увеличаване на производството на пептиди, които убиват вредните бактерии, което освободило място за полезните бактерии, произвеждащи бутират.
Предстоят клинични изпитания върху по-големи животни. Ако и тези опити са успешни и Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) одобри пероралното лечение, мицелите могат да се продават в малки опаковки, потребителите ще разкъсват опаковката и ще разбъркват съдържанието в чаша вода или сок.
В друга работа с мицелите, изследователският екип анализира данни за лечение на възпалителни заболявания на червата с перорална терапия.
Те изследват и приложението чрез инжектиране. Този метод позволява на мицелите и техния бутиратен товар да се натрупват в лимфните възли, които са част от имунната система. Инжекциите биха могли да бъдат полезни при пациенти, на които е извършена трансплантация на орган или които имат локализирано автоимунно и възпалително заболяване, като ревматоиден артрит, смятат изследователите.
Източник: БГНЕС
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..
Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..
Взривът е възникнал вследствие на технически проблем, най-вероятно в горелката на газовата инсталация в самата къща и взривът е бил доста голям, защото една голяма част от къщата е съборена от взрива, казва кметът на Банкя Рангел Марков . На този адрес са живели двама души - брат и сестра, които към момента са в неизвестност . Все още от..