Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучвания установяват:

Нощното хранене води до депресия и дисбаланс на организма

Снимка: jiveisaznatelno.blogspot.com

Когато сме будни по време на типичните часове за сън, нормалният вътрешен часовник на тялото може да се наруши. Това от своя страна ще окаже отрицателно въздействие върху настроението и емоционалното ни състояние, пише изданието "Сайънс Алерт".

Проучвания сочат, че дори след години прекарани в график на нощни смени, тялото ни няма да се адаптира напълно към променените.

Всъщност, негативните ефекти изглежда са толкова по-силни, колкото по-дълго биологичният часовник е нарушен.

Въпросът е, как да се предпазят от влошаване на психичното здраве работещите на смени, които съставляват до 30% от световната работна сила.

Мелатонинът и светлинните терапии вече се проучват като решения. Сега изследователите предлагат друга потенциална панацея: промяна на времето за хранене.

Балансът на хормоните в типичния човешки организъм се променя през деня въз основа на циркадния часовник, а доказателствата сочат, че нощните хранения могат да се намесят в метаболизма

Това може да е част от причините, поради които работещите на смени са склонни да имат по-висок индекс на телесната маса, както и по-голямо съотношение между талията и бедрата, отколкото работещите през деня.

Влошеният гликемичен контрол е често срещан рисков фактор за нарушаване на настроението. Нещо повече - депресията и затлъстяването често вървят ръка за ръка в порочен кръг, който повишава риска и тежестта на двете състояния, констатират експерти.

Имайки предвид тези констатации, изследователите проучват дали избягването на хранене през нощта може да подобри благосъстоянието на работещите на смени.

Това все още е нова област на изследване, но скорошно проучване показва, че ограничаването на храненето през деня може да помогне за предотвратяване на уязвимостта на настроението, свързана с нощната работа.

В продължение на две седмици 19 участници са подложени на симулиран нощен труд в рамките на рандомизирано, контролирано проучване. Храната на половината от групата е била консумирана както през деня, така и през нощта, докато другата половина се е хранила само през деня. Всяка друга част от опита е била еднаква, включително консумираните калории, продължителността на съня, физическата активност и условията на осветление.

Когато на симулираните нощни работници е била сервирана храна през деня и през нощта (както е обичайно за много работещи на смени), авторите установяват 26% увеличение на нивата на депресивно-подобно настроение и 16% увеличение на нивата на тревожно-подобно настроение в сравнение с базовото измерване. Групата, която се е хранила само през деня, не е отчела такива промени в настроението.

Резултатите от друго неотдавнашно проучване показват, че храненето само през деня може да предотврати глюкозния дисбаланс, който иначе се развива при работещите на смени.

"Определянето на времето за хранене се превръща във важен аспект на храненето, който може да повлияе на физическото здраве", заключават изследователите.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50